Gündem Haberleri

  Yabancıya içki var Türk'e yok

  Hakan KABAHASANOĞLU/ GİRESUN, (DHA)
  15.10.2007 - 11:07 | Son Güncelleme:

  Giresun'un Dereli İlçesi'ne bağlı Kümbet Yaylası'nda inşaatı tamamlanan Koçkayası Tatil Köyü hizmete açıldı. 3 milyon YTL'ye malolan yayla tatil köyünde, Çevre ve Orman Bakanlığı ile yapılan anlaşma uyarınca burada alkollü içki bulundurulmayacağı belirtildi.

  Yapımına 2001 yılında 35 dönüm alan içinde başlanan ancak çeşitli nedenlerle inşaatı yarım kalan Koçkayası Tatil Köyü'nün yapımı, 2003 yılında Albayrak Grubu tarafından alınmıştı. Yapımı yüzde 90 oranında tamamlanarak açılışı yapılan, 60 yatak kapasiteli otel, 250 kişilik restoran ve 27 bungalov ev bulunan tatil köyünde, alkollü içki bulundurulmayacağı belirtildi.

  Koçkayası Tatil Köyü'nün açılışına Albayrak Holding Yönetim Kurulu üyesi Kazım Albayrak ve Giresun Valisi Mustafa Taşkesen'in yanı sıra AKP TBMM Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, AKP Giresun milletvekilleri Ali Temür, Hacı Hasan Sönmez, CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Osman Metin Öztürk, Giresun Belediye Başkanı Hurşit Yüksel ve Dereli Belediye Başkanı Muzaffer Karakayalı ile davetliler katıldı.

  Koçkayası Tatil Köyü İşletmecisi Albayrak Grubu'nun Yönetim Kurulu üyesi Kazım Albayrak, 2 yıl önce işletmeciliğini aldıkları tesise 2 milyon 500 bin YTL harcama yaparak turizme hazır hale getirdiklerini söyledi. Tesise 2008 yılı içinde golf sahası, kayak ve helikopter pisti yapılacağını bildiren Albayrak, şöyle devam etti:

  “Tesisin yüzde 90'lık bölümü tamamlandı. Burayı yılın 12 ayı çalışır hale getirmek için ek 500 bin YTL'lik yatırım daha yapacağız. Karadeniz yaylalarının örnek tesisi olan burayı kısa sürede dünya turizmine kazandıracağız. Yayla havasının dışında dünyada uluslararası düzeyde insanların gelebileceği ortam yapmaya çalıştık. Şu an özel gruplara hizmet veriyoruz. Ocak ayından itibaren müşteri kabulüne başlayacağız. Ancak, restoranlarımızda ve otel odalarımızda alkollü içki bulundurulmayacak.”

  Kazım Albayrak, bu tesisi Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan kiralık olarak aldıklarını belirtirken, “Anlaşmaya göre alkol satamayız. Yabancı turistler geldiği zaman özel statü uygulanır. Bu tesis ayrıca turizm alanına geçerse yeni bir uygulama yaparız” dedi.

  Vali Mustafa Taşkesen de yaptığı konuşmada, tesisin hizmete açılmasıyla Giresun'un üzerindeki ölü toprağını attığını, burasının il için prestij olacağını anlatırken, şöyle devam etti:

  “Giresun'un bilinmeyen saklı güzellikleri bu tesis vesilesiyle ortaya çıkacak. Karadeniz'in en güzel yaylaları Giresun'da. Türkiye'nin de bu yükseklikte en kaliteli tesisi burası. Hatta Milli Parklar içerisinde bu kadar kaliteli tesis yok. Bu tesisin benim zamanımda açılmasından gururluyum, müteşekkirim. Bu konuda yeni teşviklerimiz var. Kulakkaya Yaylası Alçakbel mevkisinde hazine arazisini tatil köyü için ücretsiz tahsis edeceğiz.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı