Gündem Haberleri

  Yabancılardan TBMM'ye Irak ve Kıbrıs sorusu

  Hürriyet Haber
  20.10.2003 - 14:19 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet'in 80. yıldönümü nedeniyle Türkiye'ye davet edilen yabancı gazeteciler, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger'i ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede gazeteciler, Dülger'e, Türkiye'nin Irak'a ne zaman asker göndereceği, Türkiye-AB ilişkileri ile Kıbrıs'ta nasıl bir çözüme gidileceğini sordu.

  Alınan bilgiye göre, gazetecilerin Irak'a asker gönderilmesi konusundaki sorularını yanıtlayan Dülger, TBMM'nin verdiği yetkiyle Hükümet'in elinin rahatladığını, bu yetkinin içinde asker gönderme ve göndermeme ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

  AB ÜYELİĞİ HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ

  Irak'a ne zaman ve hangi bölgeye asker gönderileceği konusunun belli olmadığını anlatan Dülger, bunun sadece Türkiye'nin iradesine değil, mutabakata bağlı olduğunu söyledi. Dülger, ''Bu mutabakat için de gerekli konuşmalar henüz başlamış değil'' dedi.
    
  AB üyeliğinin Hükümet'in önceliklerinin başında geldiğini kaydeden Dülger, ''AB hedefine ulaşmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Uyum paketleriyle Kopenhag kriterleri çerçevesinde eksikleri tamamladık'' diye konuştu.
     
  ''ANNAN PLANI KONUŞULABİLİR''
       
  Kıbrıs konusuna ''optimist (olumlu) bakmamak'' için hiçbir neden olmadığını anlatan Dülger, ''iki bölgeli ve Türk varlığının güvenliğinin garantiye alınması'' halinde Annan Planı'nın konuşulabileceğini söyledi.
    
  AB'ye girme konusunda Kıbrıs'ın olmazsa olmaz şart olarak öne sürülemeyeceğine işaret eden Dülger, bunun AB açısından da çifte standart olacağını savundu.

  Dülger, Türkiye'ye ''arkanda bölünmüş bir Kıbrıs bırakma'' derken aynı şeyin karşı tarafa söylenmediğini ifade ederek, bu yaklaşımı ''çifte standart'' olarak   değerlendirdiklerini vurguladı. 
    
  "POLİTİKA, ÇAREYE VARMA SANATIDIR"

  Dülger, KKTC'deki seçimler için Türkiye'nin ne düşündüğünü soran gazeteciye, ''Ayrı bir devletin seçimlerine karışmadığımız gibi KKTC'deki seçimlere de karışmıyoruz. KKTC'nin iradesinin tartışmasız olarak tezahürü bizim için önemlidir. Bu irade ne yönde tezahür ederse etsin, politika mutlaka bir çareye varma sanatıdır'' dedi.
    
  Dülger'i ziyaretinden önce TBMM'yi gezen heyette, aralarında Rusya, Yunanistan, KKTC, Belçika, İsviçre, Avusturya, Almanya, Japonya, İtalya ve Bulgaristan'dan 14 gazeteci yer alıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı