Gündem Haberleri

  "Yabancılar" memnun değil

  Hürriyet Haber
  27.11.2001 - 17:51 | Son Güncelleme:

  Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkan Yardımcısı Şaban Erdikler, YASED ve Ünlü Konuşmacılar Ajansı (CSA) tarafından düzenlenen ``Küreselleşme ve Türkiye Ekonomisi`` konulu konferansta yaptığı konuşmada, yabancı yatırım konusunda hedefin kaçırıldığını belirterek, ``patinajı çekmeye devam ediyoruz`` dedi.

  Erdikler, Türkiye`nin yabancı sermayeyi şimdiye kadar ``geniş pazarımız, gelişmiş insan gücümüz, eğitime açık bir nüfus var. Yabancı sermayenin bize gelmesi gerekir`` şeklinde algıladığını kaydetti.

  Şaban Erdikler, ``Bunların geride kaldığını artık anladık. Hedefi kaçırdık, patinajı çekmeye devam ediyoruz. Biraz daha yabancı yatırımlara yoğunlaşmak gerekiyor`` dedi.

  Yukarıdan bir planlamanın sağlanmak zorunda olduğunu kaydeden Erdikler, genel bir strateji belirlendikten sonra Türkiye için uygun modelin oluşturularak bu modelin temel politikalarla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

  Konuştuğu 10 yabancı yatırımcıdan 9`unun Türkiye`de çalışmaktan memnun olmadığını dile getiren Erdikler, Türkiye`ye yabancı sermaye gelmemesindeki önemli noksanlardan bir tanesinin de enflasyon muhasebesi olduğunu kaydetti.

  ŞİKAYETLER ARTTI   

  YASED Genel Sekreteri Abdurrahman Arıman da, Türkiye`de 57. Hükümet döneminde yatırımcıların şikayetinin birkaç kat arttığını ve kriz sonrası yabancıları suçlayıcı bir takım cümlelerin sarfedildiğini öne sürdü.

  Yabancı yatırımcıların şikayetlerinin artması üzerine Hazineye bağlı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ile irtibata geçtiklerini ve gelen şikayetleri Hazine`ye ilettiklerini bildiren Arıman, bu sorunlardan bazılarının çözüldüğünü, bazılarının da çözümü için ilgilibakanlıklara yazı yazıldığını, ancak cevap alınamadığını söyledi.

  Mercedes Benz Türk`ün 12 yöneticisi için daha önce tutuklanma kararı alındığını hatırlatan Arıman, ``Hakim aynı durumda yöneticilerden 3 Türk`ü ayırdı ve 12 yabancı yöneticiye tutuklama kararı verdi. Bu ve benzeri örnekler birleştirilince Türkiye`de bir yabancı aleyhtarlığı estirildiği düşüncemizi kuvvetlendiriyor`` diye konuştu.

  Credit Agricole Indosuez Türk Bank Genel Müdürü Gilles Serra da, Fransa`i bankaların Türkiye`nin 4 katı büyüklüğünde olduğunu ve 5 misli kredi verdiğini belirterek, Türkiye`deki banka kredilerinin düştüğünü söyledi.

  Türkiye`deki yüzde 25 tasarruf oranını yüksek bulduğunu ifade edenSerra, ``Türkiye`de birçok şirket borç, kredi almıyor, dolayısıyla GSMH düşüyor. Çok az şirket batıyor, yeniden canlanma kapasitesi de çok yüksek`` diye konuştu.

  Türkiye, Yunanistan, İspanya ve İtalya`nın 1970`li yıllarda aynı düzeyde olmasına karşın Yunanistan, İspanya ve İtalya`ya yapılan sermaye girişi ile büyük bir atılımın gerçekleştiğine işaret eden Gilles Serra, Türkiye`de şirket satın alma ya da evlenmelerin çok az olduğuna dikkat çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı