GeriGündem Yabancı sermayeye karşıyız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı sermayeye karşıyız

Yabancı sermayeye karşıyız
refid:15146907-spot ilişkili resim dosyası

Ipsos/Canada.com anketine göre Türkiye, yüzde 71 oranında küreselleşmeye evet derken, işsiz kalacağını bilse de yabancı sermayeye soğuk bakıyor.

Anket sonuçlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, G20 arifesinde 24ülkede 18 bin 264 kişinin üzerinde yapılan Ipsos/Canada.com anketi sonuçlarında,Türkiye'nin yüzde 71 oranında küreselleşmeye evet derken, işsiz kalacağını bilsede yabancı sermayeye soğuk baktığı kaydedildi.

 

Açıklamaya göre, dünya ortalamasının yüzde 39 olduğu bu oran, Türkiye’de yüzde 65 ve bu oranla Türkiye ülkeler arasında birinciliğe oturuyor. Üstelik yabancı sermayenin ülkeyi kontrol ettiği yönündeki inanç da yüzde 85 ve skor yine birincilik.

 

Küreselleşmenin önemli kurumlarından G-20'nin, Kanada'nın Toronto şehrinde toplandığı, küreselleşmenin ise hala dünya ülkelerindeki vatandaşların en çok tartıştıkları konulardan biri olduğu hatırlatılan açıklamada,Ipsos/canada.com ortak anketine göre, dünya ülkelerinde yaşayanların yüzde 66’sının genel olarak küreselleşmenin dünya için iyi bir şey olduğunu söylediği belirtiliyor. 

     

ÇİN KÜRESELLEŞMEYİ DESTEKLİYOR     

 

Rapora göre,  “Bu alanda küreselleşmenin yarattığı dev olan Çin'de halk tabii ki yüzde92 gibi ciddi bir oranla küreselleşmeden yana. Bu bir sürpriz değil. Çin'i diğer iki BRIC ülkesi Hindistan ve Brezilya takip ediyor. Bu da sürpriz değil. Çünkü BRIC küreselleşme sonrası çıkan bir ülke bloğu oldu ve bu iki ülke de küreselleşmeyle büyük ivme kazandılar. Türkiye'de de insanlar yüzde 71'lik oranla küreselleşmeden yana. Küreselleşmeden mutlu olmayanlar ise küresel krizin en çok zarar verdiği

 

AB ülkeleri. Güney Kore ise küreselleşmenin gereğine yüzde 26 oranla inanıyor.

 

Küreselleşmeye olumlu bakan Türkiye vatandaşları, yabancı sermayeye gelince duraksıyor. Türkiye, daha az iş anlamına gelse bile hükümetin yabancı şirket yatırımlarını kısıtlaması gerektiğini düşünüyor. Ve bu alanda yüzde 65 oranında yabancı sermaye karşıtlığıyla birinciliğe oturuyor. Dünya genelinde ise ortalama yüzde 39.

 

Öte yandan Türkiyeliler, yabancı şirketlerin ülke ekonomisi üzerinde çok fazla kontrol ve etki sahibi olduğunu düşünüyor. Bu oranla da birinci sırada.Dünya ülkelerinin vatandaşlarının yüzde 71'i ise yabancı şirketlerin ülkelerindeki ekonomi üzerinde çok fazla kontrol ve etki sahibi olduğunu belirtirken, Türkiye, yüzde 85'lik oranla bu konuda hem fikir olan ülkelerinbaşında yer alıyor

 

Dünya vatandaşlarının büyük bir çoğunluğu, faydalarına rağmen, büyük veya yabancı şirketlerin hükümetlerden bile güçlü olduğuna ve hatta bunların kendi hükümetleri üzerinde bile etki sahibi olduklarına inanıyor. Ve sadece yüzde 35'i,şirket CEO'larının gerçekleri söylediklerini düşünüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle