GeriGündem Yabancı gazeteciler hazırlandı, avukatlar geldi... Karar bekleniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı gazeteciler hazırlandı, avukatlar geldi... Karar bekleniyor

Edirne’de, Yunanistan sınırındaki Kastanies Karakolu’nda görev yaparken devriyeleri sırasında Türk tarafına geçtikten sonra gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan teğmen Angelos Mitretodis (25) ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis’in (29) avukatları, Yunan askerlerin tutukluluğunun kaldırılması için 1’inci Sulh Ceza Hâkimliği’ne itiraz dilekçesi verdi. Bu sabah Edirne Adliyesi’ne gelen Yunan medyası da askerlerin durumlarını ve gelişmelerini yakından takip ediyor.

EDİRNE’de Pazarkule Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Yunanistan’ın Kastanies Sınır Kapısı karakolunda görev yapan teğmen Angelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis, perşembe günü birinci derece askeri yasak bölgeden Türk tarafına geçti. 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı sınır askerleri tarafından gözaltına alınan 2 Yunan asker, jandarmadaki soruşturmalarının ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Yunan askerler, ifadelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle yanlışlıkla Türkiye tarafına geçtiklerini söyledi.

Yunan askerlerin avukatları Selin Özel ve Hakan Yalçıntuğ, bugün Edirne Adliyesi’ne gelerek tutuklanan teğmen Angelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis'in tahliye edilmesini içeren itiraz dilekçelerini Edirne 1’nci Sulh Ceza Hâkimliği’ne verdi. Hâkimliğin itiraz dilekçesini incelemeye aldığı belirtildi.

YUNAN ASKERLERİN AİLELERİ GELDİ

Bu arada teğmen Angelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis’in aileleri Edirne’ye geldi.

Yunanistan Edirne Konsolosu Sotiria Theochridi ve konsolosluk görevlileriyle birlikte Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran ile görüşen aileler, cezaevinde görüş izni aldı. Edirne Adliyesi’nden çıkan tutuklu Yunan askerlerinin aileleri Yüksek Güvenlikli F Tipi’nde oğullarıyla görüştü. Edirne Jandarma Komutanlığı, OHAL nedeniyle Edirne Valiliği’nin aldığı karar üzerine cezaevinin 4 kilometre çevresinde güvenlik tedbirleri alarak, Turk veÿÿYunan gazetecileri cezaevine yaklaştırmadı.

İtiraz dilekçesini kabul eden Edirne 1’inci Sulh Ceza H?kimliği’nin tutuklu Yunan askerleriyle ilgili tutukluluk durumunu değerlendirmeye aldığı bugün ya da yarın bir karar verebileceği belirtildi.

AYNI KOĞUŞTA KALIYORLAR

Tutuklandıktan sonra Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne konulan teğmen Angelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis’in aynı koğuşta kaldıkları ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Üzerlerinde üniformaları bulunan askerlere Edirne Başkonsolosluğu aracılığıyla sivil kıyafetler gönderildi. Bu sabah Edirne Adliyesi’ne gelen Yunan medyası da askerlerin durumlarını ve gelişmelerini yakından takip ediyor

Yorumları Göster
Yorumları Gizle