Gündem Haberleri

  Yabancı film şirketleri Türkiye’ye akın ediyor

  Umut ERDEM/ANKARA
  11.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, 2007’nin ilk altı ayında film çekmek isteyen yabancı yapım şirketlerinin akınına uğradı. Ocak ayından bugüne kadar Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’ne 24 farklı ülkeden 86 yapım şirketi çekim izni almak için başvururdu.

  En çok başvuran ülkelerin başında ise 16 yapım şirketi ile İngiltere geliyor. Almanya 15, Amerika ise 11 yapım şirketi ile İngiltere’yi izledi. Türkiye’ye gelmek için izin isteyen diğer ülkeler ise Çin, Kanada, Endonezya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Brezilya, Japonya, İspanya, Yunanistan, İran, Ukrayna, Gürcistan, Hindistan, Danimarka, Mısır, Macaristan, Malezya ve İrlanda oldu.

  86 filmin 70’i belgesel, 16’sı ise tv dizisi, sinema, tv, tanıtım ve reklam filmi formatında çekiliyor. Yapımcılar, çekimlerini çok farklı konu başlıkları altında yapıyor. En çok tanıtım amaçlı belgeseller yapılırken, Almanlar ve ABD’liler Marmaray Projesi’ne, İngilizler ise Türkiye’nin AB sürecine ilgi duyuyor.

  26-30 Nisan tarihleri arasında Türkiye’ye gelen İngiliz Circus Production ise Yunanistan’daki Parthenon Tapınağı ile Didim’deki Parthenon Tapınağı’nın karşılaştırmasını yaptı.

  Filmler tanıtım ağırlıklı

  İngiltere’den Promiment Palin Productions Şirketi, birçok ilde "AB’nin Genişlemesi ve Türkiye’nin Tanıtımı" konulu çekim yaptı.

  Alman Tango Film, Kuşadası ve Selçuk’ta "Selçuk’ta deve güreşleri" konulu çekim yaptı.

  İngiliz Denham Productions, "Güneydoğu Anadolu’nun mutfak kültürü"nü inceledi.

  ABD’li Heaven on Earth Creations, "Mevlana, sufizm, Türk kültürü ve turizm"i inceledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı