GeriGündem Yaban hayatının envanteri çıkarılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaban hayatının envanteri çıkarılıyor

Orman Bakanlığı Marmara Bölge Müdürlüğü, Çatalca'daki 26 bin hektarlık Çilingoz Yaban Hayatı Koruma Sahası`nda, ender bulunan kızıl geyik popülasyonunun saptanması, karaca ve yaban domuzu başta olmak üzere diğer memelilerin sayılarının belirlenmesi amacıyla envanter çalışması gerçekleştiriyor.

Orman Bakanlığı Marmara Bölge Müdür Yardımcısı Erkan Kayaöz, Çilingoz`da yaptıkları envanter çalışmasının, Türkiye`de ormanlık alanda gerçekleştirilen ilk envanter çalışması olduğunu söyledi.

Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü`nce 1974 yılında 'Geyik ve Karaca Koruma ve Üretme Sahası' adı altında tesis edilen Çilingoz Yaban Hayatı Koruma Sahası`nda, 1970`li yılların başında 180 geyik bulunduğunu anlatan Kayaöz, geyik sayısının 1970`li yılların sonlarında 140`a, 1983-86 yıllarında 120`ye, 1992 yılında da 100`e düştüğünü bildirdi. Kayaöz, 1970`li yıllarda binin üzerinde olan karaca sayısının da 1990`lı yıllarda yarı yarıya azaldığını, 1986 yılındaki yoğun kış koşullarında ise çok sayıda geyik ve karaca ölümü olduğunu belirtti.

Erkan Kayaöz, sahada yaptıkları envanter çalışmasında, 3 ayrı geyik popülasyonunda toplam 74 adet geyik saptadıklarını ifade ederek, yırtıcı hayvanların yoğunluğu, kaçak avcılık, kışın beslenme yetersizliği ve salgın hastalıklar gibi nedenlerle geyik popülasyonunun optimal düzeyde olmadığını söyledi.

Sahadaki 3 ayrı geyik popülasyonunda toplam 89 geyiğin eksik olduğunu ifade eden Kayaöz, mevcut geyik üretme istasyonlarındaki geyiklerin, eşey durumuna göre planlanacak bir yerleştirme takvimi içerisinde sahaya naklinin gerektiğini bildirdi.   
   
SAPTANANLAR
   
Kayaöz, sahada görerek ve iz takibi suretiyle gerçekleştirdikleri sayım neticesinde 522 adet karaca, 2 bin 448 adet yaban domuzu, 27 adet kurt, 75 adet çakal, 65 adet tilki, 41 adet porsuk, 32 adet sansar, 23 adet tavşan ve 9 adet yaban kedisi saptadıklarını belirtti.

Türkiye`de bugüne kadar yaban hayatının envanteri tam olarak çıkarılamadığı için yaban hayvanlarının sayısının kesin şekilde bilinemediğine işaret eden Kayaöz, şöyle devam etti:

"Ancak anket metoduyla bazı yaban hayvanlarının sayıları, aşağı yukarı tahmin edilebiliyor. Örneğin, yaşama alanına göre Türkiye`de 5 bin geyik, 15 bin karaca olduğu tahmin ediliyor. Aslında geyik sayısının en az 150 bin, karaca sayısının da 1 milyona yakın olması gerekir. Geyik, 1937 yılından beri koruma altında olmasına rağmen popülasyonunda düşüş gözleniyor. Doğal dengenin bozulması ve kaçak avcılık, bu hayvanların popülasyonlarının azalmasındaki en önemli etken. Yine, 15 bin civarında olan yaban keçisi sayısının en az 120 bin, 5 bin civarında olduğu tahmin edilen çengel boynuzlu dağ keçisinin sayısının da 60 bin olması gerekiyor."

Kayaöz, yaban hayatı envanterinin planlı, programlı olarak her yıl tekrarlanması ve yaz aylarında yavru sayımı yapılması gerektiğini belirterek, hayvanların korunup korunmadığının ve popülasyonlarının ancak böylelikle saptanabileceğini söyledi.

Yaban hayatı yönetiminde öncelikle mevcut durumun saptanmasının önkoşul olduğunu belirten Kayaöz, 'yaban hayatı etüt-envanteri' denilen bu çalışmalarla rasyonel bir planlamanın gerçekleştirilebileceğini, koruma çalışmalarına yön verilebileceğini, popülasyonunun gelişiminin izlenebileceğini ve planlamasının yapılabileceğini kaydetti.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle