Gündem Haberleri

  Ya kızımla ya da hiç

  Ali DENİZ / LYON
  09.07.2012 - 00:48 | Son Güncelleme:

  Öğrenci değişim programıyla Fransa’dan geldiği Eskişehir’de “1 Mayıs gösterisine katılmak, konser izlemek ve parasız eğitim pankartı açmak”tan iki aydır tutuklu bulunan Sevil Sevimli’nin annesi Hürriyet’e konuştu: Eskişehir’de hapishane önündeyim. Fransa’ya kızımı almadan dönmeyeceğim!

  Fransa’dan ögrenci değişim programı çerçevesinde, İletişim Fakültesi son sınıf eğitimini tamamlamak için geldiği Eskişehir’de 9 Mayıs’tan beri tutuklu olan Sevil Sevimli’nin (21) annesi Sevim Sevimli, “Kızım özgürlügüne kavuşuncaya kadar Eskişehir’deyim, hapishane önündeyim. Fransa’ya kızımı almadan dönmeyeceğim” dedi. Hürriyet muhabirine telefon ile yaptığı özel açıklamada, kızının suçsuz olduğuna inandığını tekrarlayan Sevim Sevimli, bunu bütün hukuki yollarla kanıtlayan dosyalar sunduklarını, ancak henüz bir sonuç elde edemediklerini belirtti.

  Fransa naklen yayında

  Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasından sonra Sevil’in salıverilmesini beklediklerini kaydeden anne Sevimli, “Kızıma üç suç yükleniyor. 1 Mayıs gösterisine katılmak, Türkiye’de her yerde konser veren bir grubu izlemek ve parasız eğitim isteğini pankart ile dile getirmek. Bu iddialarla kızımın hayatını karartmaya çalışıyorlar” dedi. Anne Sevimli, şunları söyledi: “Kızımın tutuklu kaldığı hapishane önündeyim ve ayrılmayacağım. İki kez düşük tansiyon nedeniyle hastaneye kaldırdılar. Yine buradayım. Kızımı almayınca Fransa’ya dönmeyeceğim.”
  Bu arada Sevil Sevimli’nin tutuklanması olayı, Fransız medyasında konu olmaya devam ediyor. Fransa 3. kanalı, Sevimli ailesi ve Belleville kasabası halkı ile bu konuda geniş bir röportaj yaptı. Yakında yayınlanacak programa anne Sevimli, Eskişehir’deki cezaevi önünden naklen bağlanacak.

  Vatanını tanıyacaktı

  Fransa Lion’a işçi olarak giden anne babanın çocuğu Sevil Sevimli, Türkiye’yi tanımak için Lion 2 Üniversitesi’ndeki eğitiminin son sınıfında öğrenci değişim programıyla Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne geldi. Fransız vatandaşı Sevimli, İstanbul’da Grup Yorum konserine gitti, 1 Mayıs kutlamalarına katıldı. Eskişehir’de 10 Mayıs sabahı DHKP-C terör örgütü operasyonu çervevesinde gözaltına alındı. Eskişehir’de düzenlenen etkinlikleri organize etmek, şehir dışındaki konser ve eylemlere birlikte katılmakla suçlanan Sevimli, sorgusunda kendini, “Ben sadece bir öğrenciyim, hiçbir örgütle hiçbir şekilde bağlantım yok” diyerek savundu.

  Sevimli’nin suçu ne

  Fransız basının yakından ilgilendiği Sevil Sevimli’nin tutukluluğu 29 Haziran Cuma günü Lo Monde Gazetesi’nin başyazısında “Sayın Erdoğan, Sevimli’nin suçu ne” başlığıyla ele alınmıştı. Başyazıda, “O aslında hakkındaki suçlamalarla orantısız bir muamelenin kurbanı olan, hukuk devletine yakışmayacak bir yargının tutukladığı bir öğrenci. Sevil Sevimli’nin acilen serbest bırakılması ve Fransa’ya dönüşüne izin verilmesi gerekiyor” dedi. Gazete, Fransa-Türkiye arasında düzelmeye başlayan ilişkilerin Sevimli’nin tutukluluğu nedeniyle tekrar kötüye dönebileceğini de vurguladı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı