Gündem Haberleri

  Ya evlerdeki işkence

  Emel ARMUTÇU
  28.10.2005 - 15:25 | Son Güncelleme:

  İzleyenlerin kanını donduran yuvadaki işkence görüntüleri, gözleri Türkiye’de yaygın olarak yaşanan aile içi şiddete çevirdi. İstatistiklere göre her yüz çocuktan 46’sı fiziksel şiddete maruz kalıyor. 1-4 yaş arasında ölen her yüz çocuktan 3’ü de şiddet kurbanı.

  /images/100/0x0/55eb4873f018fbb8f8b72e83MALATYA’daki çocuk yuvasında yaşanan, tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran işkence görüntüleri, bir başka gerçeği daha gözler önüne serdi: Çocuklarımızın, hayatın aile dahil her alanında şiddete, istismara maruz bırakılmaları. Nazi kamplarındaki işkence merkezlerini anımsatan görüntüler izleyenlerin kanını dondururken, toplumsal gündemimize şu soru oturdu: Ya evlerdeki işkence odaları?..

  Bu soruyu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’nun verileri ürpertici rakamlarla destekliyor. Kurumun araştırmasına göre, fiziksel şiddete ailelerin yüzde 34’ünde, sözlü şiddete ise yüzde 53’ünde rastlanıyor. Çocuklara yönelik fiziksel şiddete rastlanma oranı ise yüzde 46. Ailelerde cinsel şiddet ve tacize rastlanma oranı yüzde 9.

  ŞİDDET DÖNGÜSÜ

  Bir başka araştırma için görüşülen 695 kadının yüzde 54’ü, kendi ailelerinde şiddet gördüklerini söyledi. Bunların yüzde 35,2’si, en az 4 yıl ve daha fazla zamandır şiddete maruz kaldığını anlattı. Araştırma, bu grubun yüzde 40,4’ünün de çocuklarına karşı şiddet uyguladığını gözler önüne serdi.

  SINIR 4 YAŞ

  Türkiye’nin de 1994’te imzaladığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, çocuklar doğuştan şu haklara sahip: Şiddetten arındırılmış güvenli evlerde yaşama. Bununla birlikte Aile Araştırma Kurumu’nun 1995 verilerine göre, ülkemizde özellikle 4 yaşından itibaren çocuklar fazla miktarda dayak yiyor. Çocukların uğradığı fiziksel şiddetin yüzde 69’unun faili, çocukla aynı evde yaşayan diğer aile bireyleri, özellikle de anne-babalar. Çocukların fiziksel istismarı sonucunda meydana gelen ölümler, 1 - 4 yaşlar arasındaki çocuk ölümlerinin yüzde 3’ünü oluşturuyor. Ancak Türkiye’de de çocuk istismarı çoğunlukla gizli kalıyor; kayıtlara geçen ya da mahkemelere yansıyan şiddet olayları çok az oluyor.

  Sansür talebine mahkemeden red

  ANKARA 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, SHÇEK’in Malatya Çocuk Yuvası’na ilişkin şiddet görüntülerinin yayınının engellenmesi için yaptığı başvuruyu reddetti. Mahkemenin kararında ‘Ülkenin geleceği olan çocuklara yönelik çirkin hareketlere ilişkin haberlerin yayınlanmasına mani olmak, basın hürriyetiyle bağdaşmaz’ denildi.

  350 milyona bu kadar

  SHÇEK Başkanı İsmail Barış, son olarak Malatya Çocuk Yuvası’yla gündeme gelen, çocuk yuvalarında yaşanan dayak ve taciz olaylarının üzüntü verici olduğunu belirterek, ‘Mevcut sistem bozuk ve yama yaparak düzelmez. Bu sistemi tümden değiştiriyoruz’ dedi.

  Bakım elemanı olarak çalışan kadınların 350 milyon lira maaş aldığını belirten Barış, ‘Bu maaşa çalışan kız meslek lisesi mezunu, çocukların altını yıkar mı?’ diye sordu.

  3 kişi daha tutuklandı

  MALATYA’daki işkence görüntülerinin yayınlanmasının ardından gözaltına alınıp mahkemece serbest bırakılan 3 kişi, dün savcının itirazı üzerine tutuklandı. Yuvadaki kadrolu bakıcı anne Naciye Tutal ile yine temizlik şirketinde görevli F.İ. ve M.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Önceki gün tutuklanan Şefika Solmazgül ve Elif Binatlı ile birlikte tutuklananların sayısı böylece 5’e yükseldi. Bu arada yuvadaki 46 çocuğun 21’inde dayak, kaynar su dökme ve kafalarını tokuşturma gibi nedenlere bağlı işkence izleri saptandı. Öte yandan 2 çocuğunu da yuvaya verdiğini belirten bir anne, 5 yıl yuvada kaldıktan sonra Kız Yetiştirme Yurdu’na alınan 7 yaşındaki kızına tecavüz edildiğini iddia etti.

  25 bin anne gönüllü oldu

  İNTERNET üzerinde ‘www.anneyiz.biz’ adlı sitede bir araya gelen 25 bin anne, Sosyal Hizmetler’e ait çocuk yuvalarında gönüllü ziyaretçi olmak istiyor. Grubun kurucusu Pınar Yücel, üyelerinden e-posta yağdığını belirterek, ‘Her ilde örgütleniyoruz. Üyelerimiz, gönüllü ziyaretçi olmaya, devlet isterse denetmen olmaya hazırlar’ dedi. Üyeler, önümüzdeki günlerde, yuvaları ziyaret ederek, gördükleri olumsuzlukları site üzerinden yayınlayacaklar. /images/100/0x0/55eb4873f018fbb8f8b72e85

  ‘Hesap sorun’ kiremiti

  SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, Malatya’daki ‘işkence yuvası’na girerken, binanın önünde toplanan bir grup, ‘Duyarsız kalmayın. Hesap sorun. Bu çocuklar hepimizin’ dedi. Bu sırada yuvanın karşısında bulunan bir binanın çatı katına çıkan 3 kişi, aşağıya kiremit atarak, ‘Hesap sorulsun. Türkiye’de herkesin yaptığı yanına kar kalıyor’ diye bağırdı. Polisin çatıdan indirip gözaltına aldığı 3 protestocudan biri fenalaşınca hastaneye kaldırıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı