Gündem Haberleri

  Ya CHP ya HADEP

  Dursun GÜNDOĞDU
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunceli'de valilik şehrin girişine taşınmış. Çevresindeki araziler şimdi ateş pahası. Minibüsle önünden geçiyorum. Yanımdaki, öndekine soruyor; ‘‘Kimler köşeyi döndü acaba?’’ Anlayacağınız, daha Tunceli'ye girişte başlıyor politika.

  Burada, hangi partinin önde olduğunu kestirmek zor. Çünkü, parti değil, aday önemli. Bir dikkat çekici nokta da, listelere giremeyenlerin parti değiştirmesi. En çarpıcı örnek, CHP'den. CHP İl Başkanı Bekir Gündoğan, mebus olmayı kesin kafasına koymuş ki, ön seçimi kaybedince, bağımsız adaylığını açıklayıvermiş. İki milletvekili çıkarabilen Tunceli'de CHP birinci sıra adayı Sinan Yerlikaya. İkinci sırada Fethi Aydın var. Belediye başkan adayı Ahmet Korkmaz ön seçimle gelmiş. Korkmaz'ın derdi, ön seçimde yarıştığı eski belediye başkanı Maslum Aslan'ın, oyları bölmek için akrabası Seyfi Kılıç'ı DYP'den aday göstermesi. Buna rağmen, Aslan'ın aşireti, sol partide, özellikle de CHP'de ısrarlı. CHP'lilerin asıl büyük sıkıntısı, ‘‘CHP, Fazilet'le ortak çalışıyor’’ dedikodusunu çıkaran HADEP. CHP eski İl Başkanı Mehmet Ali Türker, seçimin CHP ile HADEP arasında geçeceğini söylüyor. Türker'e göre, bu iki parti dışındakiler, Tunceli'de dernek gibiler. Hatta, birer tabela partisi görünümündeler.

  GENÇ'İN İŞİ ZOR

  CHP'lilerin, ‘‘Birlikte yarışırız’’ dediği HADEP'te, ‘‘Barajı aşıyoruz’’ havası hakim. HADEP, geçen dönem baraj yüzünden milletvekilliğini DYP'ye, daha doğrusu Kamer Genç'e kaptırmıştı. Tunceli'de seçime yine Kamer Genç ile giren DYP'yi bu kez zorlu bir yarış bekliyor. Çünkü, Nazimiye İlçesi doğumlu Genç, akrabası CHP ikinci sıra adayı Fethi Aydın ile yarışa girecek. Nazimiyeli seçmen, evdeki oyu ikiye bölerse, Genç'in umudu yine barajlara kalır. Tuncelili, Genç'in, Cumhurbaşkanı Demirel için sarfettiği sözleri pek tasvip etmiyor. Buna rağmen, Genç'in, parti ayırt etmeksizin yöre halkına, ‘‘Devlet kapısında iş’’ bulmasından mutlular.

  SEVİLEN ADAY

  Geçtiğimiz seçim, Tunceli'de 4'ncü parti olan ANAP ise bu kez iddialı bir isimle seçime giriyor. Yargıtay üyesi iken istifa edip milletvekili adayı olan Selahattin Tekin, bölgede oldukça sevilen, sayılan bir isim. ANAP'ın, 1995'de 9.1 olan oy oranını Tekin ile artıracağa benziyor. Ancak, Tekin'in getireceği oylar, il başkanı Hüseyin Kılan hakkında söylenenler yüzünden tehlikeye de girebilir. Kılan'ın, ANAP iktidarda iken, Ankara'ya karargah kurup para karşılığı iş takipçiliği yaptığı konuşuluyor. İki kızını TEDAŞ'a memur olarak yerleştirmesi ise tepkiyi artırıyor. Bir konuda belediye başkanlığı konusunda gelişen olaylar. Aday gösterilen marketçi Fethi Güneş'in, kefalet yüzünden para cezasına çarptırıldığı ortaya çıkmış. Onun yerine eşi Hüsniye Güneş aday olmuş. Şimdi, sçimi kazanırsa, başkanlığı kimin yapacağı tartışılıyor.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı