Gündem Haberleri

  Ya 11 yılda beraat ederse

  ANKARA
  05.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin TBMM Grup toplantısında son tahliyeleri değerlendirirken, 10 yıl tutukluluk süresinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

  Kılıçdaroğlu, HSYK’ya da çağrıda bulunarak, “Sorumluluğunuzu bilin, görevinizi bilin, gereğini yapın” dedi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

  Unutulacaklar

  - Unutulacaksın hapishane köşelerinde ve bunun adına ‘ileri demokrasi’ diyeceksin. Parlamentonun, 21’inci yüzyılda 10 yıl tutukluluk süresini haklı bulması kabul edilemez. Neden tutuklandığını bilmeyecek belki 11’inci yılda beraat edecek. Böyle bir hukuk sistemi yok.
  - Bir tutuklu, ‘Ben bu yargıçlara güvenmiyorum’ diye itiraz ederek mahkemeye başvuruyor. Mahkeme ‘Bunların verdiği karar doğru değil’ diye karar veriyor. HSYK’ye buradan sesleniyorum. Siz yargıda adaleti, yargıda sağduyuyu, yargıda güveni sağlamak durumundasınız.
  - Yargı kararlarını uygulamak zorundasınız. Eğer bir yargı bir yargıcın tarafsız olmadığına karar verirse o yargıç o davaya bakamaz. Bunu görmezlikten gelirseniz yargının katlinde sizin parmağınız var demektir. O yargı artık her yerde tartışılır.
  Tuzu kokutmayın
  Sorumluluğunuzu bilin, görevinizi bilin, gereğini yapın. Çünkü yargının kokması, tuzun kokması demek. Tuzu kokutan siz olursanız bunun altında kalırsınız, bunun vebali büyük. Toplumun güveni sarsılır.

  AKP fişliyor

  Yargıçların fişlenmesi ve sınavlarda kameranın kaldırılması ile ilgili girişim; yargıçlar niye fişlenir? Fişleme, 12 Eylül’de başladı. Ne zaman bitti, hiç bitmedi. AKP iktidarıyla sürüyor. 12 Eylül’ü değiştireceğiz demediler mi? Yargıcın fişlemesi olur mu? Bunların bir milletvekili, ‘Onlar bizi fişliyordu, şimdi sıra bize geldi’ demişti. Bunların demokrasi anlayışı bu. Dahası buna ‘İleri demokrasi’ diyorlar.

  Bunlar KENZE ekibi

  KILIÇDAROĞLU, konuşmasında AK Parti için “KENZE” tanımı da yaptı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin başında iktidar var, dünyalığını yapan bir iktidar var. Onlara ‘KENZE’ ekibi diyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, toplantıdan sonra KENZE’nin ne olduğunu soran gazetecilere, bir anlamı olmadığını, kendisinin, dünyalığını yapan iktidar mensuplarına taktığı ad olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Roman temsilcilerinin AK Parti Grubu’na katılmasına atıfla, “Biz ‘Maden ocağına’ gideceğiz deyince onlar da madene gittiler; ‘Hafta sonu Kuşadası’na gidip Roman vatandaşlarla beraber olacağız’ deyince de apar topar grup toplantısına Roman vatandaşları getirdiler. Ama bir fark var. Biz vatandaşın ayağına gideriz, onlar ayaklarına getirirler” dedi.

  Grupta seçimler

  PM’ye seçilen isimler nedeniyle boşalan Grup Yönetim Kurulu ve Grup Disiplin Kurulu üyelikleri için seçim yapıldı. Grup Yönetim Kurulu üyeliklerine Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür ve Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner, Grup Disiplin Kurulu üyeliğine ise Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan seçildi. Kılıçdaroğlu, grup toplantısı sonrasında gazetecilerin “Ön seçim takvimi belirlediniz mi” sorusuna “Henüz tarih belli değil; ‘Haziran denmekle birlikte kulislerde ‘Mayıs’ olma ihtimalinden de bahsediliyor” karşılığını verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı