Gündem Haberleri

  Y.O, 27 arkadaşıyla sınıfında buluşuyor

  Eda BERKBAYRAK, Turaç TOP/İZMİR (DHA)
  02.10.2003 - 02:15 | Son Güncelleme:

  Kızılay'dan aldığı kanla HIV bulaşan Y.O'nun eğitimiyle ilgili sorun üçüncü haftada çözüldü. 10 velinin Şerif Remzi İlköğretim Okulu 1/B sınıfında okuyan çocuklarını okuldan almayı yeğlemesine karşın, önceki gün Vali Yusuf Ziya Göksu, Milli Eğitim İl Müdürü Kamil Aydoğan ve İl Sağlık Müdürü Levent Kıdak'la yaptıkları toplantıda ikna olan 27 veli, bugün çocuklarını okula gönderme kararı aldı.

  TEPKİLİ velilerden Erhan Yıldız, Mustafa Kusuv ve Vedat Kurt, bugünden itibaren 25 çocuğun daha sınıfta eğitime başlayacağını açıkladı. Veliler adına açıklama yapan Erhan Yıldız, şunları söyledi:

  ‘‘Gerek Vali, gerekse Milli Eğitim Müdürü ile yaptığımız toplantıda herhangi bir tehlike olmayacağının garantisi verildi. Biz de kendi aramızda toplantı yaptık. 10 velinin kayıtlarını aldırdığını biliyoruz. Ancak biz 27 veli yarın çocuklarımızı okula göndereceğiz. Devlete güveniyoruz. Sınıfta sınıf öğretmeninin yanısıra psikolog statüsünde bir rehber öğretmen olacak, ayrıca her gün okulda bir doktor ve hemşire görev yapacak. Acil bir durumda müdahale edecek sağlık ekibinin hazır olması önemli. Milli Eğitim Müdürü şeref sözü verdi. Veli temsilcisi olarak biz de kabul ettik.’’

  TENEFÜSE ÇIKMADILAR

  Y.O'nun eğitim gördüğü 40 kişilik 1/B sınıfına dün bir aile daha çocuğunu gönderdi. Y.O, okula gelmeye başlamasının üçüncü gününde sınıf arkadaşları Doğa Dayıoğlu, Tayga Vural ve Gülseren Beceren ile derse başladı. Sabah ders zilinden hemen sonra annesi Neşe ve babası Nazif O. tarafından okula getirilen Y.O. ve diğer sınıf arkadaşları okulun bahçesinde sıraya sokulmadan doğruca sınıfa alındı. 1/B sınıfındaki 4 öğrenci teneffüslere çıkartılmazken, aileler teneffüs sırasında sınıfa girerek çocuklarıyla ilgilendi.

  Dün öğretmenler toplantısı olması nedeniyle üç dersin ardından sabahçı öğrenciler okuldan ayrıldı. Y.O, başka veliler tarafından evine götürülürken, okuldan çıkan baba Nazif O. ile anne Neşe O. sonuçtan mutlu olduklarını söyledi. Baba Nazif O. ‘‘Durumu zaman gösterecek. Zor günler geçirdik. Ancak sadece buradaki insanlar değil, Türkiye bilinçlendi. Velilerin kararı bizi sevindirdi. Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlüklerinin taahhütlerini yerine getirmesi gerek. Aksi halde veliler kararını değiştirebilir. Y. de bugün çok mutlu’’ dedi.

  İzmir Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, velilerle yaptıkları toplantılardan olumlu sonuç alınmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ‘‘Velilerle konuştuk. Sonuç sevindirici. Sayının daha da artacağına inanıyorum. Bakanlık da bu uygulamanın genel tavır olarak benimsenmesi yönünde çalışmalar başlattı. Biz verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız. Herkesin içi rahat olsun’’ diye konuştu.

  AIDS BİLİMSEL DANIŞMA KURULU’NUN KARARI

  Okula devam etmesinde sakınca yok

  SAĞLIK Bakanlığı bünyesinde 5 bilim adamının katılımıyla toplanan AIDS Bilimsel Danışma Kurulu, HIV taşıyan Y.O'nun okula devamında hiçbir sakınca bulunmadığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, dün toplanan AIDS Bilimsel Danışma Kurulu'nun 5 maddelik kararını şöyle açıkladı:

  Olası riskler açısından değerlendirildiğinde, Y.O'nun okula devamında ve servis, okul bahçesi, okul kantini gibi ilgili sosyal ortamlarda bulunmasında hiçbir sakınca yoktur.

  Diğer ülkelerde bu tür çocuklar normal aktivitelerine devam etmektedir. Bu şekilde geçişi tespit edilen vaka örneği bulunmamaktadır.

  Çocuklara enfeksiyon hastalıklarından korunma ve ilkyardım konularında okulun ilk yıllarından itibaren ilgili eğitim verilmelidir.

  Travma, yaralanma gibi işlemlerde, genel tıbbi yaklaşımlar yeterli olacaktır.

  Basının, HIV/AIDS enfeksiyonu ile ilgili haberlerin yapımında toplumda yanlış ve gereksiz korkular yaratacak şekilde davranmaması ve konunun uzmanlarına sorularak bilime ters düşmeyecek haberler yapılması uygun olacaktır.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı