GeriGündem Wulff: Türkiye ile ilişkilere adamak istiyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wulff: Türkiye ile ilişkilere adamak istiyorum

Wulff: Türkiye ile ilişkilere adamak istiyorum
refid:26591115 ilişkili resim dosyası

Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, yükselişinden düşüşüne kadar yaşadığı olayları kitaba döktü. “En Zirveden En Aşağıya” adlı kitabını tanıtan eski Cumhurbaşkanı, “Türkiye'yle Almanya arasındaki ilişkileri kalpten devam ettirmek istiyorum” dedi.

BU ne bir anı kitabı ne bir hesaplaşma. Bu kitap, bir ülkeye hizmet etmiş bir cumhurbaşkanının en tepeden en aşağıya nasıl düştüğünü anlatıyor.

Almanya'nın göçmenler için en efsanevi cumhurbaşkanı Christian Wulff bu kitapla onurunu geri kazanmak istiyor.

720 Euro rüşvet suçlamasıyla istifa etmek zorunda kalan Wulff, hayatının en zor iki yılını anlattığı kitabını Berlin'de tanıttı. Basının istilasına uğrayan toplantıda konuşan Wulff, bir kısım medya ve yargı tarafından takibe uğradığını, istifasının yanlış olduğunu söyledi ve "Bugün benim makamda oturmam en doğrusu olurdu” dedi.

İSLAM TARTIŞMASI

Wulff, "İslam'da Almanya'ya ait“ sözleri üzerine çıkan tartışmalara da geniş yer veriyor kitabında. Kitabı okurken, o günkü tartışma ve tepkilerin ne kadar sert olduğunu, Wulff'un ne kadar cesur bir söz ettiğini daha iyi anlıyor.

Wulff şöyle anlatıyor: "Konuşmamda kökeni ne olursa olsun, herkese eşit şansın sunulduğu" renkli Cumhuriyet'ten bahsettim. Özil, Khedira, Boateng, ama Klose, Podolski veya Mario Gomez de dahil, bu oyuncuların ailelerinin nereden geldiğini kimsenin sormadığını, spora yüksek katkılarıyla Almanya'yı dünyada daha açık ve sempatik gösterdiklerini söyledim. Önemli olan bir kişinin nereden geldiği değil, nereye gitmek istediği dedim. Ardından Hıristiyanlık hiç şüphesiz Almanya'ya ait. Yahudilik hiç şüphesiz Almanya'ya ait. Ama İslam da artık Almanya'ya ait sözünü söyledim. Türkiye'nin en büyük gazetesi Hürriyet birinci sayfadan "Wulff herkesin Cumhurbaşkanı“ diye yazdı.
Bu cümleyi söylediğim için bugün gurur duyuyorum. Bu cümleyle ülkemizdeki çok sayıda insana onurunu ve güvenini geri verdim. Bunu bilmek beni çok duygulandırdı ve hep mutlu etti.”

TÜRKLERDEN SEVGiYLE BAHSEDİYOR

Cumhurbaşkanı Wulff, kitabında Türkiye ve Türklerden sevgiyle bahsediyor:
"8 Ekim'de Alman milli takımıyla Türk milli takımının Avrupa şampiyonası eleme maçı vardı. Başbakan Erdoğan, Başbakan Merkel ve ben maçı Berlin Olympia stadında birlikte seyrettik. Ertesi gün iki Başbakan Türkiye'nin AB üyeliği konusunu görüştü. Benim tavrım açıktı. Müzakerelerin adil ve ucu açık yürütülmesi. Türkiye'nin AB'ye bağlanması Türklerin, Almanların, Avrupa'nın yararına. Diğer Müslüman ülkeler için örnek olabilir.18 Ekim 2010'da Türkiye'yi dört günlüğüne ziyaret ettim ve çok candan karşılandım. Gül'le ilişkilerimiz ilk günden itibaren çok sempati doluydu. Gül'ün hoşgörü ve uyum anlayışından etkilendim. Bana gülümseyerek, son Almanya Türkiye karşılaşmasında Mesut Özil'e Almanya milli formasını kendi ellerimle giydirmeyi isterdim dedi.

TBMM'DE İLK ALMAN

19 Ekim'de ilk Alman olarak Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde konuştum. Almanya'daki Türkler bu tartışmaları yakından izledi. Türkiye'nin Avrupa ile Asya arasında köprü rolü üzerine şunları söyledim. Türkiye İslamla demokrasinin, İslamla hukuk devletinin, İslamla çoğulculuğun birbirine ters düşmediğini göstermek için büyük bir şansa sahip. Batı'ya yanaşmış bir Türkiye Doğu'da istikrara yönelik aktif bir komşu politikasıyla, Batı ile Doğu arasında bir köprü olarak Avrupa için bir kazanım. Orada Hıristiyanlık da şüphesiz Türkiye'ye ait dedim.

TÜRKİYE'YLE ASIL ŞİMDİ

2014 Martında Türkiye'yi ziyaretimde Cumhurbaşkanı Gül'le ülkenin içinde bulunduğu güç iç ve dış politik durumu açıkça konuştuk. Bizim konuştuğumuz günün akşamı Başbakan Erdoğan Twetter'i yasakladı. Gül, Tweet atarak, bunu eleştirdi. Asıl şimdi Türkiye ile görüşmeler kesilmemeli, asıl şimdi Türkiye'yle birlikte konuşmalıyız, asıl şimdi ve hararetle.”

Eski Cumhurbaşkanı Wulff'a basın toplantısında bundan sonraki hedefini sordum ve aktif siyasete girecek misiniz dedim. Cevabı: Türkiye ile Almanya arasında ilişkilere kalpten katkıda bulunmak istiyorum. Türkiye'yle çok sıcak ilişkilerim var. Aktif politikaya atılmayacağım. Ama eski cumhurbaşkanları gibi fahri görev almak istiyorum. Wulff, Almanya ile Türkiye ve İslam ülkeleri arasında fahri görev almak istiyor. Bundan hem Almanya hem Türkiye kazançlı çıkar. Kitabını imzalatırken, bana sonbaharda kitabım Türkçe yayınlanacak, Türkiye üzerine ilginç bölümler bulacaksınız“ dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle