Gündem Haberleri

  World Kavat Corporation

  Hürriyet Haber
  23.10.2003 - 19:01 | Son Güncelleme:

  Milliyet’in haberine göre, Retail Management Consultants’ın Başkanı George Whalin, “Türk satıcılar inanılmaz...” demiş. Mısır Çarşısı’ndaki, Kapalıçarşı’daki esnafın “pazarlama kabiliyeti” hayran bırakmış dünya çapındaki bu perakende satış uzmanını. Whalin bizim asıl başarılı olduğumuz alanları bilmiyor tabii...

  Osmanlı, Türk’ün askerlik dışında bir haltı beceremeyeceği kanaatindeymiş. Aslında haksız da sayılmazmış, çünkü ta Orta Asya’dan başlayarak, asırlar boyunca göçmüş, hayvancılıktan ve talandan geçinmiş bir toplumun, öyle yapısını değiştirip, yok bankacı, yok tüccar, esnaf, zanaatkar olması kolay değil tabii ki.

  Zaten buraya, Anadolu’ya geldiğimizde, köşeler hep tutulmuş. (Çok kaba bir tasnifle) Ziraat Rum’un elinde, ticaret Cenovalı’nın, zanaat de Ermeni’nin. Para ticareti yok gibi bir şey. Onu da, İspanya’dan gelen Yahudiler’e teslim etmişiz sonradan... Eee bize ne kalıyor peki? En iyi bildiğimizi yapmak: yani askerlik ve bürokrasi.

  Önce Selçuklu, sonra Osmanlı, azınlıklara büyük bir hoşgörü göstererek (artık hangisi sebep hangisi sonuç bilmiyorum) bu ekonomik statükonun böylece sürüp gitmesini temin etmiş. Zaten, başta sayıca azınlıkta ama iktidarda olan Türk’ün bu işleri becerebileceğine de pek güvenmiyor belli ki.

  Osmanlı’nın çöküş döneminde, ekonomik gücü elinde tutan azınlıklarımız (Batı’nın “azınlık hakları” diye bastırması buradaki Rumlar’ın, Ermeniler’in kara gözleri için değildir), yabancı güçlerle ilişkileri sayesinde (yüzünden), düşmanlara hizmet eder hale gelince, artık “ikame etme” ihtiyacı baş göstermiş, Türk’ten ziraatçi, esnaf, zanaatkar “yaratmak” gerekmiş resmen. Azınlıkların yerine sıfırdan bir “Türk burjuvazisi” oluşturma, ekonomik gücü Türkleştirme gayret ve politikaları Varlık Vergisi utancına kadar getirmiş Türkiye’yi. Bu arada, azınlıklarımız da ağır ağır “gitmiş” ya da “bitmiş.”

  Biz bize kalmışız.

  *

  Bu uzun ve akademik (yesinler!) girişin sebebi, Türkler’in artık ticareti iyice içine sindirdiğine getirmektir lafı.

  Baksanıza, dünyanın en saygın “perakende satış teknikleri” danışmanlık şirketlerinden birinin başkanı bile şapka çıkarmış pazarlamacılık dehamıza.

  *

  Allah aşkınıza, bu eskiden de böyle miydi, yoksa son yıllarda yaşadığımız ekonomik kriz mi bizi bu hale getirdi.

  Gazetelerdeki haberlere bakıyorum, maşallah, bir ticaret, bir pazarlama bizim millette, bir “girişimcilik” ki düşman başına!

  Gün yok ki gazetelerin üçüncü sayfasında böyle “ekonomi” haberleri yer almasın.

  Bazen 10-12 yaşında kızları, bazen 40-50 yaşında evli barklı, çoluklu çocuklu kadınları kaçırıp, “zorla pazarlayan” şehir eşkıyası...

  Doğu ülkelerinden kadınları “iş bulma” vaadiyle evlere kilitleyip satan pez..kler...

  Başka erkeklere “sattığı” karısı tarafından uyurken kafası baltayla kesilen ko.oşlar...

  *

  Birkaç haberi kesip saklamışım...

  17 Eylül’de Doğan Haber Ajansı kaynaklı, bir günde 3 haber:

  * Adana’da İngilizce öğrenmek için dershaneye giden 16 yaşındaki SG, burada 26 yaşındaki BP ile tanışmış. İddiaya göre, BP kıza tecavüz etmekle yetinmemiş, iki arkadaşına da ikram etmiş. Sonra birlikte Kahramanmaraş’a götürüp bir randevu evine satmaya kalkışmışlar. Neyse, bir şekilde kurtulup polise sığınmış yavrucak.

  * Samsun’da SC adlı bir kadının küçük kızları sattığı ihbar edilince, polis 15 yaşındaki EG’yi kurtarmış. Kızcağız, “Evden kaçmıştım. Onu (SC adlı kadın) sokakta tanıdım. Beni yanına aldı. Bana önce iyi davrandı, sonra beni erkeklere satmaya başladı” demiş.

  * Mersin’de, arabası arıza yapan adam, yoldan geçen bir aracı durdurup yardım istemiş. Araçtan inen dört erkek, adamın 29 yaşındaki karısı BB’yi kaçırıp gözden kaybolmuşlar. (Bu haberin arkasını getirmedi gazeteler.)

  HDA’nın iki gün sonraki, 19 Eylül tarihli bülteninden:

  * Mersin’de yaşayan 15 yaşındaki bir lise öğrencisi önce komşusuna, ardından sendikacı bir adama kaçmış. Adam kızla yatmış kalkmış, sonra da, kızın iddialarına göre “başka erkeklere satmış”. Kızın annesinin şikayeti üzerine, küçük kızla birlikte olan ve / veya pazarlayan 11 erkek gözaltına alınmış.

  Yine DHA’nın bir haberi, bu sefer Batman’dan. (Tarihini yazmamışım.)

  * Beşiri İlçesi'nden gelip yerleştikleri Batman'da tanıştıkları bir kişinin fuhuş bataklığına sürüklediği 12 yaşındaki SD ile ablası 13 yaşındaki FD, 3 yıldan bu yana ilişkiye zorlandıklarını açıkladılar. Olay, vatandaşların Batman'daki yerel gazeteyi arayıp iki küçük kıza işkence yapılarak, fuhuşa zorlandığını bildirmesi üzerine ortaya çıktı. Gazetecilerin bulup konuştuğu kızlardan biri 9, diğeri 10 yaşından bu yana erkeklere pazarlandıklarını, korkudan şikayetçi olamadıklarını anlattı.

  DHA’nın 11 Ekim’de geçtiği haberleri:

  * Bursa’da 13 yaşındaki HK’yı evlenme vaadiyle kandırarak tecavüz eden 27 yaşındaki EB, genç kızı daha sonra para karşılığı erkeklere sattı.

  * Kahramanmaraş’ta 12 yaşındaki GK dayısı tarafından pazarlandı. Tecavüze uğrayan küçük kız şikayet edince, zanlılar “Davanı geri çek sana ev alalım” dediler.

  21 Ekim tarihli Şok’un manşeti:

  * Seks ticaretinde birinci ülkeyiz. Kandırılıp fuhuşa itilen Rus kızlarının çoğu Türkiye’de pazarlanıyor.

  Bu veriler de gösteriyor ki, Türkiye pazarlamacılığı öğrenmiştir artık, öyle elin Amerikalı uzmanına dövizle para ödemeye gerek yoktur, aksine, biz yurtdışına danışman gönderebiliriz:

  Mesela...

  International Kodosh’s Company, Worldwide

  Turkish Pezo’s Limited

  World Kavat Corporation

  Düm & Bük Consultants

  Deï-Us (Turkish) Inc.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı