GeriGündem Windows uygulamalarını Linux’ta çalıştıran yazılım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Windows uygulamalarını Linux’ta çalıştıran yazılım

Linux üzerinde Windows 2000 ve Windows XP’yi çalıştırmak isteyenler için yeni bir yazılım geliştirildi. ‘Win4Lin Pro’ adlı yazılım sayesinde Windows uygulamaları Linux üzerinde kusursuz biçimde çalıştırılabiliyor.

Linux üzerinde çalışan sanal işletim sistemleri üreten şirketlerden Win4Lin, Windows 2000 ve Windows XP uygulamalarını Linux üzerinde çalıştırabilen Win4Lin Pro ürünü piyasaya sundu. Win4Lin Pro, şirketin Win4Lin ürün ailesinin diğer üyeleri olan Win4Lin 9X, Win4Lin Terminal Server ve Win4Lin Home ürünleri arasında liderlik rolü üstleniyor. Kısa bir süre önce Win4Lin ürünlerinin orijinal geliştiricisi olan NeTraversa’yı satın alan şirket, hırsla ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor.

Win4Lin şirketinin Başkanı ve CEO’su Jim Curtin, Win4Lin Pro sayesinde Linux üzerinde masaüstü hayalinin gerçeğe dönüştüğünü söylüyor. Curtin’e göre önceleri, sahip oldukları Windows uygulamalarını Linux’a taşıma gereksinimi duyan şirketler ve kullanıcılar pahalı yazılım dönüştürme işlemlerine, ağır çalışan çözümlere ve Windows 98 çalıştırmaya mahkumdular.

Şimdi ise Win4Lin Pro’nun Windows 2000 ve XP desteğiyle bu bütünleşme önündeki tüm engeller ortadan kalkmış bulunuyor. ‘Son birkaç yıldır insanlardan hep ‘sadece Windows 98 çalıştırılmasını sağlıyorsunuz’ yakınmalarını duyuyorduk’ diye konuşan Jim Curtin, artık bu yakınmaların ortadan kalktığını ve kritik öneme sahip Windows 2000/XP uygulamalarından vazgeçmeden özgür bir şekilde Linux’a geçilebileceğini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle