Gündem Haberleri

  Windows için kritik güncellemeler

  Hürriyet İnternet
  11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yazılım devi Microsoft, Windows için aylık güncelleme rutininin bir parçası olarak büyük bir güncelleme paketini dağıtmaya başladı. Bu dev güvenlik güncellemesiyle toplam olarak 23 güvenlik açığı kapatılıyor. 9’unun kritik olduğu bu güvenlik açıkları, Microsoft’un Outlook, Internet Explorer ve PowePoint gibi popüler yazılımlarını kapsıyor.

  Microsoft, en son dağıtımına başladığı dev güvenlik güncellemesiyle “kritik” olarak değerlendirilen bir dizi güvenlik açığını kapıyor. Şirketin aylık güncellemeleri ekseninde dağıtılan güncelleme ile kapatılan 23 adet güvenlik açığının 9’u yüksek tehlike arz ediyor. Bu yüzden, özellikle yoğun bir şekilde İnternet kullanan kullanıcıların güvenlik paketini mümkün olan en kısa sürede kurmaları tavsiye ediliyor.

   

  Microsoft’un son paketi ile kapadığı güvenlik açıkları; PowerPoint, Outlook ve Internet Explorer gibi geniş kitleler tarafından kullanılan yazılımların yanı sıra Windows’u da kapsıyor. Bu açıkların pek çoğu bazı Web sitelerinde duyurulmuştu ve saldırganlar tarafından aktif bir şekilde kullanılıyordu. Microsoft yaptığı açıklamada kapatılan güvenlik açıklarından bazılarını kendilerinin keşfettiğini belirterek bu açıkların başkaları tarafından bilinmediğini ekledi.

   

  Microsoft yazılımlarında bu sene ortaya çıkan kritik güvenlik açıklarının miktarı dikkate değer bir düzeye ulaşmış bulunuyor. McAfee yaptığı bir açıklamada, Windows ile ilgili bu sene ortaya çıkan kritik güvenlik açıklarının toplamı, 2004 ve 2005 senesinde ortaya çıkan kritik açıkların toplamını şimdiden geçmiş bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı