GeriGündem Wilma kasırgası Meksika sahillerini vuruyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wilma kasırgası Meksika sahillerini vuruyor

ABD'nin Florida eyaletine doğru ilerleyen Wilma kasırgasının neden olduğu şidetli yağmur ve rüzgar nedeniyle, Meksika sahillerinde binlerce, Küba'da ise onbinlerce kişi güvenli alanlara nakledildi.

Meksika'nın “Maya Riviera” adı verilen sahil boyunda bulunan lüks otellerdeki turistler barınaklara alınırken, yetkililer, turistler dahil yaklaşık 22 bin kişinin alçak sahil bölgelerinden tahliye edildiğini açıkladı. Yalnızca Cancun'daki bir spor salonunda, dün 1600 kişi geceledi. Halkın güvenliğinin sağlanması için askerlerin devriye gezdiği sokaklarda fırtına etkileri görülüyor.

Küba'da ise Meksika ve Belize sahillerini vuran Wilma'ya hazırlık amacıyla 220 bin kişi tahliye edildi. Küba'da ayrıca içme suyu ve gaz stoku yapıldı.

Atmosferik basıncı çarşamba günü Atlantik'de kaydedilen en güçlü kasırga olduğu açıklanan Wilma kasırgası, Yucatan'a yaklaştıkça zayıflayarak Saffir-Simpson ölçeğine göre 4. kategoriye düşmüştü. Wilma'nın petrol tesislerinin bulunduğu Meksika Körfezi'ni sıyırarak geçmesi beklenirken, Florida'nın bir kısmı ile dünyanın en ünlü dalış merkezi olan Cozumel adasının halen risk altında olduğu belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle