Gündem Haberleri

  Wikileaks: Gazprom'da köhnemiş bir yönetim var

  Reuters
  06.01.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Wikileaks'in sızdırdığı gizli ABD belgelerinde, eski Sovyet tarzı düşünüş ile başarısız yönetim ve yolsuzluğun, Rusya'nın, dünyanın en büyük gaz şirketi Gazprom'u enerji devine dönüştürme çabalarını baltaladığı iddia edildi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve birlikte hareket ettiği daha önce Gazprom'un başında bulunan şimdi ise Devlet Başkanlığı görevini yürütün Dimitry Medvedev, Sovyetler Birliği'inin 1991'de yıkılmasından sonra uluslararası camiada kaybettikleri güçlerinin bir kısmını yeniden kazanmak için Gazprom'u kullanma hamlesine girişti.

   

  Ancak Alman Der Spiegel'in internet sitesinde yayımladığı, ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Beyrle tarafından geçilen belgelerde ise şirketin durumu karışık ve yolsuzluğa batmış bir dev olarak resmediliyor. Beyrle, şirketin adeta selefi Sovyet Gaz Bakanlığı gibi çalıştığını belirtti.

   

  Beyrle'nin 2009 yılında ABD'ye geçtiği kriptoda, "Gazprom, devlet tarafından kontrol edilen tekel halini almış bir kurumdan bekleneceği gibi, büyük zenginliğin üzerinde oturan, etkin olmayan, siyasi olarak idare edilen bir yapı" ifadeleri yer aldı.

   

  Gazprom sözcüsü Sergei Kupriyanov, belgelerdeki iddialarla ilgili değerlendirme yapmaktan kaçındı.

   

  Merkezi Moskova'da bulunan Gazprom, Avrupa Birliği'nin doğalgaz ihtiyacının dörtte birini karşılarken, 10 milyarlarca dolarlık yeni boru hattı projeleriyle hem Avrupa hem de Asya'ya yaptığı gaz tedarikini artırmayı planlıyor.

   

  * Bu yazı Reuters'in, "Gazprom misjudged energy markets - leaked cables" başlığıyla geçtiği haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı