Gündem Haberleri

  Wikileaks belgeleri Mısır'da yaşanan isyana en hazırlıklı ülkeyi ortaya çıkardı

  Telegraph
  10.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Wikileaks belgeleri, Mısır’ın ilk Devlet Başkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’ın, sık sık Tel Aviv’le doğrudan telefonla görüşen bir İsrail müttefiki olduğunu ortaya çıkardı. Belgelere göre, İsrail ve ABD arasında 2008 yılında yapılan görüşmelerde, Süleyman'ın, Mübarek’in yerine geçmesi için öngörüldü. İki yıl süren görüşmeler, Mısır'da patlak veren isyana hazırlıksız yakalanan ülkelere kıyasla, İsrail'in bu duruma hiç şaşırmadığını da ortaya koydu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

        

  Ortadoğu barışı için önemli figürlerden biri olarak kabul edilen Süleyman, bir keresinde, Gazze’den Hamas’a ulaştırılan silahların önüne geçilmesi için İsrail askerlerinin Mısır’a girebileceklerini belirtmişti.

   

  Süleyman, muhalefet ile görüşmelerde bulunduğu Pazar günü, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifa etmesi gerektiğini belirten ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da desteğini kazandı.

   

  Dahası, geçtiğimiz gün İngiltere Başbakanı David Cameron, Süleyman’a telefon ederek, dönüşüm sürecinde “cesaretli adımlar” atması gerektiğini belirtti.

   

  SÜLEYMAN ABD'LİLERİ ETKİLEDİ

  Kahire’deki büyükelçilikten Washington’a gönderilen Wikileaks belgeleri, Süleyman, ABD ve İsrail hükümeti ile diplomatlar arasında yapılan görüşmelerde,giderek yaşlanan Mübarek’in yerine Süleyman’ın başkanlığa gelmesinin ele alındığını ortaya koydu.

   

  Ayrıca, Mısır’ın Ortadoğu barışını sağlamaktaki katkısına ve ABD ile İsrail’le en iyi ilişkilere sahip Arap ülkesi olduğuna değinildi. 2008 yılında, istihbarat şefi olan Süleyman, İsrail hükümetinin doğrudan temasa geçtiği temsilci konumuna geldi. İsrail Savunma Bakanlığı David Hacham, o dönem yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Ehud Barak’ın Süleyman’dan oldukça etkilendiğini belirtti.

   

  Ağustos 2008’de gönderilen belgede, Hacham’ın, görünüşü ve aksayan konuşması karşısında Mübarek’i görünce şok geçirdiği, diğer yandan Süleyman’dan övgüyle bahsettiği belirtildi.

   

  Belgede, “Hacham, eğer Mübarek ölür veya görevini terk etmek zorunda kalırsa, İsrail, göreve gelecek kişi olarak Süleyman’ı görüyor” ifadesini kullandı.

   

  'İSRAİL ASKERLERİ MISIR'A GİRSİN'

  Belgelerde ayrıca, İsrail’in Filistinli militanlara gönderilen silahların önüne geçemediği için Mısır’ı eleştirdiği ve Süleyman’ın bundan hiç hoşnut kalmadığı da yer alıyor. Bunun üzerine, Süleyman bir noktadan sonra, İsrail askerlerinin silah kaçakçılığını önlemesi için Mısır’a girmelerini teklif ediyor.

     

  Belgelerde, silah kaçakçılığı yüzünden İsrail ve Mısır arasında yaşanan gerginlik döneminde, Mısır Savunma Bakanı Hüseyin El Tantavi ve Süleyman’ın, “kaçakçılığın önüne geçebileceklerine inandıkları takdirde, İsrail askerlerine Mısır’ı işgal etme teklifinde bulunmayı” önerdiği öne sürülüyor. 

   

   

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı