Gündem Haberleri

  WEB sayfası bloke…

  Hürriyet Haber
  11.01.2006 - 15:44 | Son Güncelleme:

  WEB sayfası bloke…

  Masume, hayvandostlari.com sayfamıza bir hafta içinde gelen maillerin bu sayfayı tıkadığını son anda farketti. Bloke olmuştu sayfa ve gönderilen mailler herhalde sahibine geri dönüyor olmalıydı bir saatten sonra.Tomi ise sayfanın başında köpeklerle ilgili mailllere bakıyordu. Bir haber gözüne çarptı Tomi’nin. İçişleri Bakanı, yurttaki bütün valilere bir genelge göndermişti. Bakan genelgede valilerden bölgelerinde yaşayan köpeklerle ilgili önlemler alınmasını istiyordu. Tabii, haberin başında ürpermeye başladı ama yanıldığını sonra anladı Tomi. Bu kez bir İçişleri Bakanı hayvanların iyiliği için önlem alınmasını istiyordu.

  Hayvan Hakları Yasası çıkmadan önce kıllarını kıpırdatmayan, hatta köpekler aleyhine “kıl” oynatan nice bakan görmüştü. Tomi’nin dedeleri ve ataları ise, nice bakanların köpekler için “katli vaciptir” genelgelerine tanık olmuşlardı. Hatta geçmiş yıllarda, belediye itlaf ekipleri köpekleri sokak sokak, ev ev arayıp yakaladıklarını öldürmüşlerdi.

  Oysa bu bakan, üstelik dinci oldukları söylenen iktidarın bakanı köpeklere (Aslında AKP iktidarı köpeklere nedense kelp demedi. Sanırım Erbakan ve muridleri kelp diyorlardı. kelp köpek demektir ya...) özgürlük yolunda adım atmak zorunda kalmıştı.

  Esasen kendilerine kalsa yetkileri belediyelere verirlerdi. Belediyeler de kendilerine bağlı lokallerde nasıl içki içilmesini yasaklamışlarsa, köpeklerin de şehir dışına sürülmesini isteyebilirlerdi. Allah’tan AB vardı. “Şu AB ne iyi şey yahu” demekten kendini alamadı Tomi.

  Tomi’nin okuduğu genelgeye göre, İçişleri Bakanı, valilerden köpeklere iyi muamele yapılmasını istiyordu. Onların itlaf edilmesine teşebbüs edenlerin cezalandırılacağını, köpekler için her belediyenin süratle barınaklar kurmasını istiyor, bu barınaklardaki yaşam koşullarının AB standardına çıkarılmasını öneriyordu.

  TomiYahu bunlar AB standardı deyip bizleri F-Tipi cezaevi gibi barınaklara tıkmazlar inşallah. F-Tipi cezaevlerini insanlar için yaptılar ama orada tek başına kalan mahkumlar hiç mutlu olmadılar, ölüm oruçlarını sürdürdüler, kimileri de öldü. Bize de aynını yaparlarsa halimiz nice olur” diye kara kara düşünmeye başladı.

  Acaba bu genelge köpek nesli için bir tuzak mıydı? Yoksa bu nesli kademe kademe ortadan kaldırma planının ilk aşaması mıydı? Köpeklerin iyiliği için cumhuriyet döneminde yayınlanan tek bir genelgeye rastlanmamıştı çünkü.

  Tomi, kendi geleceğine yönelik mailleri okumaya devam ederken, Masume ve Nataşa kedilerle ilgili e-postalara göz atıyorlardı. Bir ara üye sayısının kaça yükseldiğine baktılar. Yurdun dört bir yanından üye olmak için form gönderen binlerce kedi, köpek, kuş, papagan, kaplumbağa, tavşan, sincap, caretta caretta, su samuru, kertenkele ve bilumum hayvan cinsi derneğe üye olmak için sıraya girmişlerdi. Yurt çapındaki başvurular yanında, yurt dışından özellikle Boston’dan, Montreal’den, İsviçre’den, İsveç, Belçika, Almanya ve Fransa’dan üye olmak isteyen köpek ve kedilerin cv’lerine bakmak gerekiyordu. Acaba dış odaklı “bir provokasyon” hazırlığına girişilmiş olabilir miydi? Masume, site sakini uyanık Nataşa’nın da aynı görüşü paylaştığını anladı. Ama “Bu kadar paranoyaya gerek yok yani” deyip kötü düşüncelerden sıyrıldı.

  MasumeÜstelik tüm başvuranların cv’lerini okumak yıllarımızı alır. En iyisi ülkenin üye sayısı en fazla derneği olmak istiyorsak başvuranların tümünü üye kabul etmeliyiz” diye konuştu. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu oluyorlardı. İnsanların kurdukları ama uzlaşamadıkları için parçalara bölündükleri sendikalardan, yani Disk ve Türk-İş’ten daha güçlü bir örgüt haline geliyorlardı.

  Nataşa patisiyle bu olumlu gelişmeyi ve Masume’nin görüşünü onayladı. Öyle uzun uzun üye araştırmasına gerek yoktu. Her hayvan yasalar karşısında eşitti. Ama bu eşitlik kağıt üstünde, yani yasanın satırları arasında kalıyordu. Özetle bu gezegen üzerinde eşitlik yoktu.. Tek eşitlik öldükten sonra başlıyor olmalıydı.

  Sarman, web sayfasını tararken kayıplarla ilgili yani faili meçhul cinayetlerle ilgili ihbarların çokluğunu görünce “Bunda bir iş var, ihbarları dikkate almalıyız” demeden edemedi. İhbarlar yanında, cinayeti çözmek için ülkenin dört bir yanından avukatlar parasız bu işi yapabileceklerini belirtiyorlar, sivil hafiye büroları ise “sadece masraflarımızı karşılayın, katilleri bir haftada bulalım” diyorlardı.

  Uyanık hafiyelere zırnık koklatmamalıyız” diye lafa giren Masume, adı sanı duyulmuş ünlü avukatlarla yazışılması gerektiğini söyledi. Notlarını aldı, onlara mail atacaktı.

  Bütün bu olumlu gelişmeler, bahçede yaşayan tüm hayvanların keyiflenmesine yol açtı. Benek ise köşede kara kara düşünüyordu. Yavruları ev sahibi olmuş, sıcak yuvalara kavuşmuştu ama onlara hiç doyamamıştı. Yeteri kadar oynaşmamışlardı bile.

  Sevgiler,

  Sezai 

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı