GeriGündem Washington'da sürpriz istifa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  284
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington'da sürpriz istifa

Washington'da sürpriz istifa
refid:13159113 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy büyükelçilik görevinden istifa etti.

 

DIŞİŞLERİ'NDE ŞOK İSTİFA / WEB TV

BAŞBAKAN ERKEN DÖNÜYOR 

Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy’un kendi talebi üzerine merkeze çekileceği öğrenilirken istifanın detayları da ortaya çıkmaya başladı.

Beyaz Saray’daki görüşme öncesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ABD tarafına liderlerin baş başa yapacağı görüşmenin 1+1 esasında olması talebinin iletilmesini istedi.

1+1 esasına göre iki ülke liderlerinin yanı sıra dışişleri bakanları da görüşmeye katılıyor. Ancak Pazartesi günkü görüşmenin baş başa yapılması planlanan yaklaşık yarım saatlik bölümüne dışişleri bakanları alınmadı.

Bunun üzerine Türkiye’nin 1+1 talebinin ABD tarafına ulaşmadığı ortaya çıktı.

Bu karışıklığa Dışişleri Bakanı Davutoğlu tepki gösterdi.  Bunun üzerine Şensoy, görevinden alınıp merkeze alınmasını talep etti. Şensoy’un bu talebi de uygun bulunup kabul edildi.

Şensoy'un 2 ay sonra yaş haddinden emekli olması bekleniyordu.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

MUHABİRİN ANALİZİ

CUMHURBAŞKANI GÜL NE YAPACAK

Washington Büyükelçisi Nabi Şansoy’un istifası, kendisi de “Büyükelçi” sıfatı taşıyan Bakan Ahmet Davutoğlu’nun diplomatlarla yaşadığı ilk sıkıntısı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise bu konuda daha önce çok ciddi bir tecrübesi var; Başbakan, yine Almanya’ya bir ziyaret sırasında, Berlin’deki eski Büyükelçi Mehmet Ali İrtemçelik ile çok ciddi bir kriz yaşamıştı. Başbakan’ın, vatandaşların önünde azarladığı Büyükelçi İrtemçelik, o dönemde istifa noktasına gelmiş, Türkiye’ye dönmüştü. İrtemçelik’i istifadan, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer vazgeçirmişti. Şimdi en büyük merak konusu, daha önce yaklaşık 5 yıl Dışişleri Bakanlığı yapmış olan ve diplomatlarla çok iyi ilişkileri bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tavrının ne olacağı? Diplomatik teamüller, Washington Büyükelçiliği gibi önemli bir görevde bulunan Nabi Şensoy’un görevinden resmen ayrılmadan önce, kendisini atayan Cumhurbaşkanı ile görüşme yapmasını öngörüyor. Şimdi Ankara, özellikle de Dışişleri bürokratları Cumhurbaşkanı Gül’ün tavrının ne olacağını merak ediyor.

Dışişleri Bakanlığı, Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un 8 Aralık 2009 tarihinde merkez görevine alınmasını talep ettiğini, bu talebin kabul edildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bir soruya verdiği yanıtta, "2006 yılı Ocak ayından bu yana Washington Büyükelçiliğimizde görev yapmakta olan Sayın Şensoy'un görev süresi esasen yaş haddinden dolayı 2010 yılının ilk yarısında sona erecekti. Sayın Büyükelçinin bu talebini iletmesi üzerine Washington Büyükelçiliğimize önümüzdeki günlerde yeni bir atama yapılacaktır" ifadesini kullandı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "HAYIRLI OLSUN"

Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan, merkez görevine alınmasını isteyen ve bu talebi kabul edilen Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nebi Şensoy'un durumuyla ilgili  'hayırlısı olsun” dedi.

Resmi bir ziyaret için Meksika'da bulunan Başbakan Erdoğan, temaslarına  başlamak için konakladığı Intercontinental Oteli'nden ayrılırken, gazetecilerin  söz konusu konudakı sorusuna “hayırlısı olsun” yanıtını verdi.

Bu arada Başbakan Erdoğan'ın programında yer alan Aztek Piramitlerini  ziyaretini iptal ettiği bildirildi.

NABİ ŞENSOY KİMDİR

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli diplomatlardan biri olarak gösterilen Nabi Şensoy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütürken, 2006 yılında görev süresi dolan Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu'nun yerine atandı.

 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Şensoy, daha önce Madrid ve Moskova büyükelçilisi olarak görev yapmıştı.

Büyükelçiliği döneminde birçok önemli olaya tanıklık eden Şensoy, 2007 yılında 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni tezlerini destekleyen bir karar tasarısının ABD Kongresi'nden geçme noktasına geldiği zaman protesto amacıyla dokuz günlüğüne Ankara geri çekilmişti.

Nabi Şensoy'un hayat hikayesi ise şöyle:

İngiliz Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu.

1969-1970 tarihleri arasında askerlik hizmetini tamamlamış ve 1970´de ETÜD Dairesi'nde Aday Meslek Memuru, III. Katip, II. Katip olarak görev yapmıştır.

1972'de New York Başkonsolosluğu'nda Muavin Konsolos, Konsolos, 1975'de Karakas Büyükelçiliği'nde, Başkatib, 1977'de İkili Siyasi İşler Batı Dairesi'nde Şube Müdürü, 1979´da Havana Büyükelçiliği'nde, Müsteşar, 1980´de Washington Büyükelçiliği'nde Müsteşar, 1983'de Çok Taraflı Siyasi İşler Denizcilik-Havacılık Dairesi'nde Daire Başkan Yardımcısı ünvanıyla Başbakan Danışmanlığı görevini yürütmüştür. 1985'de Londra Başkonsolosluğu'nda Başkonsolos, 1988´de Çok Taraflı Uluslararası Sorunlar Genel Müdür Yardımcılığı'nda Elçi, Genel Müdür Yardımcısı ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'nde Özel Kalem Müdürü olmuştur.

1990'da İspanya nezdine Büyükelçi atanmıştır. 1995´de Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Büyükelçi, 1997´de Büyükelçi Müsteşar yardımcısı, olmuştur. 1998´de Rusya Federasyonu nezdine Büyükelçi atanmıştır. 2002'de nerkeze dönmüş ve Müsteşar Yardımcısı olmuştur. 2006 Ocak ayında ABD Nezdine Büyükelçi atanmıştır.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle