Gündem Haberleri

  Washington saldırısında detaylar yavaş yavaş belli oluyor

  Hürriyet Planet
  17.09.2013 - 07:23 | Son Güncelleme:

  ABD'nin başkenti Washington'da dün düzenlenen ve saldırgan dahil 13 kişinin ölümü, 14 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırıyla ilgili detaylar belli olmaya başladı. Saldırganın 2011 yılında Donanma'dan ayrılan Aaron Alexis olduğu bildirildi. İki saldırgan daha olduğu iddiası ise yetkililerce yalanlandı ve bölgedeki sivillere yapılan "Evlerinizde kalın" uyarısı kaldırıldı.

  FBI, Fort Worth'te yaşayan 34 yaşındaki Alexis'in "genel terhis" kategorisinde olmasının sicilinde bir sorun olduğuna işaret ettiğini vurguladı ancak sorunun ne olduğu açıklanmadı. Saldırganın 2004 yılında Seattle'da bir silahlı olay nedeniyle gözaltına alındığı ancak yargılanmadığı bildirildi.

  Bununla birlikte Alexis'in ordu için çalışan bir taşeron firma üzerinden askeri üsse giriş izni olduğu öğrenildi. Saldırganın neden böyle bir eylem gerçekleştirdiği ise henüz belirlenebilmiş değil.

  PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRÜYORDU
  Emniyet yetkilileri AP’ye yaptıkları açıklamada, hayatını kaybeden saldırgan Aaron Alexis’in birden fazla psikolojik rahatsızlığı olduğunu bildirdi.

  Eski donanma astsubayı Alexis’in paranoya ve uyku bozukluğu gibi çok sayıda psikolojik rahatsızlık nedeniyle Ağustos ayından beri tedavi gördüğü açıklandı. Yetkililer, 34 yaşındaki Alexis’in kafasının içinde sesler duyduğunu ifade ettiler. Ailesi de Alexis’in tedavi gördüğünü doğruladı.

  Bu arada ABD'de aşırı sağcı basında ve bloglarda Alexis'in Başkan Barack Obama'ya hayran olduğu; 2008 yılında Hillary Clinton'ın Demokrat başkan adaylığı kampanyasında çalıştığı gibi iddialar da ortaya atıldı.

  "SALDIRGAN CLINTON'IN EKİBİNDEYDİ"

  Liberal basında ise 14 Aralık 2012'deki Sandy Hook İlkokulu saldırısı hatırlatılarak, silah kontrolüyle ilgili yeni bir tartışma başlatıldı.

  KURBANLARIN KİMLİKLERİ BELLİ OLUYOR
  Saldırıda yaşamını yitiren kurbanlardan sekizinin de kimlikleri belli oldu. Yetkililer ölenlerin hiçbirinin askeri personel olmadığını bildirdi.

  Kimlikleri açıklanan kurbanların listesi şöyle:
  Michael Arnold (59)
  Sylvia Frasier (53)
  Kathy Gaarde (62)
  John Roger Johnson (73)
  Frank Kohler (50)
  Bernard Proctor (46)
  Vishnu Pandit (61)
  Arthur Daniels (51)

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı