Gündem Haberleri

  Washington Koç'u sordu

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  26.09.2013 - 01:44 | Son Güncelleme:

  CHP genel başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Umut Oran’ın, dün sona eren 2 günlük Washington ziyaretine, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yetkililerinin Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gelişmelerle ilgili daha önce hiç olmadığı ölçüde açık soruları damga vurdu.

  Washington yönetimi, Koç Holding’e yönelik soruşturmaları ilk kez açıkça gündeme getirdi. Loğoğlu ve Oran şunları söylediler:

  ORAN: KOÇ MUAZZAM ETKİLEMİŞ
  “Demokrasi ve ekonomi arasındaki ilişki bağlamında Koç Holding’in yaşadığı sıkıntılar gündeme geldi. Demokrasi sağlıklı olmazsa, ekonominin de güçlü olamayacağı ve kırılgan olacağını dile getirdiler. Koç’a yapılan şey onları muazzam etkilemiş vaziyette. Ne yapıldı Koç’a? Hem Gezi olaylarında mağdur insanlara oteli açtı diye yürütülen vergi operasyonu. Aynı zamanda da 2 ihalesi iptal edildi. 1’i askeri araç, 1’i de karayolu ihalesi. Ve büyük bir baskı altında. O zaman ekonomide zaten bir haksız rekabet var. Devlet istediği zaman ekonomiye müdahale edebiliyor. Serbest bir şekilde yürümüyor.

  BÜYÜKANIT TUTARSIZLIĞI

  Beyaz Saray Türkiye masası yetkilileri, Erdoğan’ın eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile olan ilişkisini gündeme getirdiler. Daha 5 yıl önce Erdoğan’ın kendisine e-muhtıra verildi. Sonra o e-muhtırayı veren Genelkurmay Başkanı ile birtakım gizli görüşmeler yapıldı. Ve o Genelkurmay Başkanı en üst protokolle emekli edildi. Böyle bir tutarsızlığı Amerikalılar da dile getirdiler.”

  LOĞOĞLU: PENTAGON MÜDAHALEYİ SORDU

  “Bize Pentagon’da açıkça sordular. ‘Amerika’nın Suriye’ye bir müdahalesi konusunda ne düşünüyorsunuz?’, dediler. ‘Buna karşıyız’, dedik. ‘Hele hele BM Güvenlik Konseyi’ne dayanmayan herhangi bir müdahalede, askeri ya da başka türlü, kesinlikle buna razı değiliz’ dedik. Bölgedeki El Nusra gibi El Kaide bağlantılı örgütlerin faaliyetleri de ele alındı. Türkiye terör, terörist ithal eden, hatta teröristlere mekân sağlayan bir ülke haline geldi. (ABD’nin Türkiye’nin El Nusra’ya yönelik politikasından dolayı bir rahatsızlığı olup olmadığı sorusuna) Açıkça söylemediler ama böyle bir rahatsızlıkları var.

  GÜL OLAĞANÜSTÜ BİRİKİMLİ

  (Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan arasında Suriye konusunda bazı görüş ayrılıkları olup olmadığı sorusuna) Sayın Cumhurbaşkanı 4-4.5 yıl gayet etkili bir Dışişleri bakanlığı görevi yürüttü. Ondan yıllarca önce de Avrupa Konseyi ve değişik platformlarda Türkiye ile ilgili temsil görevi yürüttü. Dolayısıyla olağanüstü bir birikimi var. Bu birikim insanın dilini, zihniyetini etkiler. Onun için Sayın Gül’ün kullandığı dil her zaman daha ölçülü oluyor. Yalnız bunları Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında derin görüş ayrılıkları olarak algılamak bana göre biraz fazla abartılı.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı