Gündem Haberleri

  Wall Street protestoları ABD’nin dört bir yanında devam ediyor

  Reuters
  05.10.2011 - 10:14 | Son Güncelleme:

  New York’ta birkaç haftadır süren ve yüzlerce kişinin gözaltına alındığı Wall Street karşıtı protestolar, ABD’nin dört bir yanına yayılıyor.

  California eyaletindeki Los Angeles şehrinden, Massachusetts’teki Boston’a kadar birçok şehirde başlayan protestolarda, ABD’liler işsizlik, ev hacizleri ve 2008 yılındaki şirket yardımlarına olan öfkelerini ortaya koyuyor.

   

  PROTESTOCULAR BROOKLYN KÖPRÜSÜNÜ BÖYLE KAPATMIŞTI / FOTO GALERİ

   

  Wall Street karşıtı protestolardan birini, yarın başkent Washington DC’de düzenlemeyi düşündüklerini belirten organizatör Kevin Zeese, “insanların ekonomik güvensizliklerinden cesaret alarak sokaklara çıktıklarını” söyledi. Zeese, “Vietnam Savaşı taslağının bu savaşı daha kişiselleştirdiği gibi, ekonomik güvensizlik de ekonomi politikalarını kişisel hale getiriyor” dedi.

   

  BROOKLYN KÖPRÜSÜ'NDE ARBEDE / WEB TV

   

  YENİ PROTESTOLAR GELİYOR

  İlk olarak 17 Eylül’de “Bizler yüzde 99’uz” dövizleriyle New York sokaklarında barışçı gösteriler düzenleyen ABD’liler, son zamanlarda polisle çatışmaya başladı. Cumartesi günü protestocuların Brooklyn Köprüsü’nün geçmeye çalışması üzerine çıkan arbede sonucunda 700 Wall Street karşıtı gözaltına alındı.

   

  Hafta sonunda Florida’da yapılan bir gösteride “Şirket zenginliğine son verin” ve “Devrim zamanı” gibi dövizler taşınırken, dün yarın Tampa kentinde de bir protesto gösterisi yapılması planlanıyor.

   

  Protestolara çok sayıda sendika ve dernek de destek verirken, bugün New York’ta yapılması planlanan gösteriye ABD’nin en büyük hemşire derneği olan Ulusal Hemşire Birliği de katılım gösterecek. Protestoda, sağlık sigortası politikasını eleştiren Healthcare-Now derneği de yer alacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı