GeriGündem Wal Mart'a toplu dava tehlikesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wal Mart'a toplu dava tehlikesi

Wal Mart'a toplu dava tehlikesi
refid:14550081 ilişkili resim dosyası

Federal temyiz mahkemesinin kadın çalışanlarına negatif ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle, ABD'nin perakendecilik devi Wal Mart aleyhine toplu dava açılmasına yeşil ışık yakması, şirkete milyarca dolara mal olabilir.

San Frasisco'daki Temyiz Mahkesi, firmada çalışan altı kadının, Wal-Mart'taki erkekler ile aynı işi yapan kadın çalışanlara daha az ücret ödendiği ve terfilerinin daha zor olduğu gerekçesiyle açtığı davada, 5'e karşı 6 oyla kadınlar lehine karar aldı.

  

Mahkemenin kararı, 1998 yılından bu yana perakende devi bünyesinde çalışmış tüm kadın çalışanlara toplu dava açabilmeleri için zemin açıyor. Özel sektörde faaliyet gösteren şirketler arasında dünyanın en büyük işvereni konumunda olan Wal Mart'ın toplam 2.1 milyon çalışanı bulunuyor.

1.5 MİLYON KADINI ETKİLİYOR

Wal-Mart, adı geçen kadınların davayı bireysel olarak açabilecekleri konusunda ısrar ederken, neredeyse 1.5 milyon kadın çalışanı kapsayacak bu büyüklükte bir toplu davanın savunmayı imkansız kılacağını belirtiyor.

Ancak mahkeme kararında, "Her ne kadar bu büyük bir toplu dava olsa da, sadece büyüklüğü bu davayı idare edilebilir olmaktan çıkarmaz " değerlendirmesini de yaptı.  

 

2001 yılında beş arkadaşıyla davayı açan kadınların lideri olan Betty Dukes, mahkemenin kararını sevinçle karşıladı.

 

Duke yaptığı açıklamada, "Uzun zaman almasına ve yorucu bir çalışma gerektirmesine rağmen sonunda kendimizi mahkemede savunabileceğiz... İstediğimiz tek şey de buydu" dedi.

 

Altı kadının avukatları iddialarında Wal-Mart'ın, kadın çalışanlarına daha iyi performans ve kıdem fazlasına rağmen daha az ödeme yaptıkları ileri sürüyor.

 

İddialar arasında kadınların daha az yönetici pozisyonuna atanması ve terfi için daha uzun süre beklemek zorunda kalması da bulunuyor.

 

Wal-Mart Başkan Yardımcısı Jeff Gearhart ise şirketin, temyiz mahkemesinin kararını Yüksek Mahkemeye taşıyacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle