GeriGündem Vuran polise tahliyeye itiraz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vuran polise tahliyeye itiraz

Vuran polise tahliyeye itiraz
refid:23603819 ilişkili resim dosyası

Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olan Çevik Kuvvet polisi A.Ş.’nin tahliyesine, Sarısülük Ailesi avukatları aracılığıyla itiraz etti. Ailenin avukatı Kazım Bayraktar itiraz dilekçesini Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere soruşturma savcısı Veli Dalgalı’ya verdi.

İtiraz dilekçesinde, A.Ş.’nin ‘Kasten adam öldürme’ suçundan tutuklanması istendi ve “Suç işleyen polisin cezasız bırakılması Türkiye’de yargı geleneği” iddiasında bulunuldu. Dilekçede, A.Ş.’nin amirlerini tehdit ettiği de öne sürüldü. AİHM kararları ışığında, polisin ‘barışçı gösteriyi şiddet kullanarak engellemeyeceği’, otopsi, bilirkişi ve tanık ifadeleri ışığında olayda “meşru savunma hali” olmadığı ve A.Ş. için “tutuklama koşullarının oluştuğu” savunuldu. Dilekçede delillerin karartıldığı öne sürülerek, şöyle denildi:

ÜNİFORMA VE İKTİDAR

“Katil şüphelisi bu cesareti, haklılığından ve yüreğinden değil; silahından, üniformasından ve siyasal iktidar tarafından korunacağına dair güvenceden almaktadır. Halka ve vatandaşlara karşı suç işleyen polislerin yargı tarafından korunmasının birkaç istisna hariç cezasız bırakılmasının Türkiye’de bir yargı geleneği olduğu zaten bilinen bir gerçekliktir. Ancak, bunca maddi ve kesin kanıta, milyonlarca insanın izleyip infiale kapıldığı kamera görüntülerine rağmen katil şüphelisinin korunmasına cüret edilmesi belki de bir ilktir. Dosya şüphelisi, siyasal iktidar tarafından korunmaktadır.

AMİRLERİNİ TEHDİT ETTİ

Birçok yazılı basın ve sosyal medyada yer alan habere göre, şüpheli kişi amirlerini ‘Beni teslim ederseniz, tüm amirlerimin bu olaylardaki kanun dışı emir ve uygulamalarını ifşa edeceğim’ diyerek tehdit etmiştir. Mustafa Sarısülük’ün eşi Çiğdem Diren Sarısülük, 2 Haziran günü hastanede beklerken 03.00 sıralarında cep telefonundan,  Ethem Sarısülük’ün bir arkadaşı, telefonla tehdit edilmiş, bu kişinin kaldığı evin güvenlik kameraları polisler tarafından alınmıştır. Anlaşılıyor ki polis teşkilatı şüphelinin değil maktül ve ailesinin üzerinde bir soruşturma yürütmekte, onları tehdit ederek korkutmaya çalışmaktadır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle