GeriGündem Vuran polise 12.100 TL ceza
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vuran polise 12.100 TL ceza

Vuran polise 12.100 TL ceza

Okmeydanı’nda bir yakınının cenazesine katılmak için cemevinin bahçesinde bulunan Uğur Kurt’u vurarak ölümüne sebep olan polis memuru Sezgin K., ‘Taksirle ölüme neden olmak’tan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza 12 bin 100 TL para cezasına çevrildi.

İSTANBUL 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya ‘olası kast ile adam öldürmek’ suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan polis memuru Sezgin K. ile öldürülen Uğur Kurt’un eşi Narin Kurt katıldı. Uğur Kurt’un kanser teşhisi konulan babası Kemal Kurt ve annesi Güllünaz Kurt ise duruşmaya gelmedi. Son savunmasını yapan sanık polis Sezgin K., “Bu olay meydana geldiği için çok üzgünüm. Yanan bir araçtan inmiştim. Amacım molotof atanlara ateş etmekti. Vereceğiniz her cezaya razıyım” dedi. Sanık avukatı Tolga Yurdakul ise savunmasında polis kurşunuyla ölen Ethem Sarısülük, Dilek Doğan ile Baran Tursun davalarını örnek göstererek, bu davalarda para cezası verildiğini söyledi.

ANNE VE BABASI KANSER OLDU

Kurt Ailesi’nin avukatı Turgut Kazan ise özetle şöyle dedi: “Bu olay toplumda bir infiale yol açtı. Hatta dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, aileyi arayarak bu olayın takipçisi olacağını söyledi. Annesi ve babası bu olaydan sonra kanser oldu. Sanık polis, ya doğrudan ya da olası kastla cezalandırılmalıdır. Kararla birlikte tutuklanmasını talep ediyoruz.”

Duruşma savcısı ise sanığın ‘olası kastla öldürme’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

MAHKEME MASRAFI CEZADAN ÇOK

Mahkeme heyeti, sanık polis Sezgin K.’yı ‘Taksirle ölüme neden olmak’tan önce 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sezgin K.’nın duruşmadaki tutum ve davranışlarını lehine indirim nedeni kabul eden mahkeme, cezayı 1 yıl 8 ay hapis cezasına indirdi ve sonra da 605 gün adli para cezasına çevirdi. 605 gün adli para cezası da günlüğü 20 TL’den 12 bin 100 TL adli para cezasına çevrilerek 10 eşit taksitle ödenmesine karar verildi. Mahkeme heyeti, yargılama masraflarını da kalem kalem belirledi. Buna göre yargılama masrafları verilen cezadan daha fazlaydı. Aralarında Adli Tıp Toksikoloji Müdürlüğü, Adli Tıp Balistik Şube Müdürlüğü, Adli Tıp Morg İhtisas Dairesi raporu, tebligat giderleri gibi 10 ayrı gider için toplam 19 bin 703 lira 97 kuruşun sanıktan tahsil edilmesine karar verildi.

Vuran polise 12.100 TL ceza

‘OĞLUMA NE DİYECEĞİM’

Kararın ardından gözyaşlarını tutamayan Kurt’un yakınları karara tepki gösterdi. Yakınları tarafından adliye binasının dışına çıkartılan Kurt’un eşi Narin Kurt ise bekleyen polislere, “Polis, sen benim polisim değil misin? Eve gidip oğluma, anneme, babama ne diyeceğim? Onu tutuklamadınız beni tutuklayın o zaman” diye bağırdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle