Gündem Haberleri

  Vur kaç kurbanı Çinli çocuk öldü

  BBC Türkçe
  21.10.2011 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Çin'in Guangdong eyaletinde geçen hafta bir kamyon şoförünün çarpıp kaçtığı, ardından yoldan geçenlerin görmezden geldiği iki yaşındaki çocuk, aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybetti.

  Vur kaç kurbanı Çinli çocuk öldü

   

  Wang Yue, olaydan beri hastanede tedavi altındaydı.Wang Yue'nin başına gelenler, Çin'de büyük tartışma yaratmıştı.

   

  WANG YERDE BÖYLE CAN ÇEKİŞTİ / WEB TV

   

  Zira çocuğa kamyonun çarpıp kaçtığı an, kameralara yakalanmış, kayıtlarda ardından yoldan geçen 18 kişiden birinin bile, durup çocuğa yardım etmediği görülmüştü.

    

  Olayın ardından eyalet yetkilileri halkı tehlike altında ya da zor durumdakilere yardım etmeye mecbur eden bir yasa tasarısını görüşmeye başladı.

   

  Asla yasalaştırılmasa bile, böyle bir tasarının gündeme gelmiş olması bile Çin'de bu olayın yarattığı öfkeyi gözler önüne seriyor.

   

  BBC Pekin muhabiri Michael Bristow'un aktardığına göre yasa tasarısı iktidardaki komünist parti, bakanlıklar ve çeşitli kuruluşlar tarafından görüşülüyor.

   

  Tasarının yasalaşması halinde eyalette yardıma muhtaç insanları umursamamak ya da görmezden gelmek suç teşkil edecek.

   

  Bristow, insanların merhametli davranmaya nasıl teşvik edileceği konusunda milyonlarca yorum yapıldığını, bir çoğunun, çocuğa yardım etmeyenlere öfkesini dile getirdiğini söylüyor.

   

  Ancak bu konuda bir yasa çıkarılmasına herkes olumlu bakmıyor. İnsanların yasal bir boşluktan ziyade, merhamet ve şefkat duygusunun yoksunluğundan rahatsız oldukları anlaşılıyor.

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı