GeriGündem Vukuatı bolmuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vukuatı bolmuş

Komisyonla yüzlerce arsa sattıran ve 1 milyon 710 bin liralık komik bir cezaya çarptırılan eski hakim Nurettin Altın'ın yeni vukuatları ortaya çıktı. Altın, Halkalı'daki bir araziyi sahiplerine vermek için bazı parselleri yakınlarının üzerine geçirtmiş.

‘Adaletin bu mu yargıç bey’ başlığıyla dün Hürriyet'e manşet olan, yargıç Nurettin Altın'ın başka vukuatları da ortaya çıktı. Yüzlerce arsayı dolarlı komisyonla sattırmaktan yalnızca 1 milyon 710 bin lira cezaya çarptırılan Nurettin Altın'ın Halkalı'daki bir araziyi, sahiplerine vermek için birkaç parseli yakınlarının üzerlerine geçirttiği iddia edildi. İddia, Uğur Dündar'ın sunduğu Arena programında gündeme gelmişti. 16 Ekim 2000'de Uğur Dündar'ın sunduğu ARENA programında, Nakkaş Çiftliği olarak bilinen ve 1954 yılında açılan ilk davada mahkeme kayıtlarına Halkalı Merası olarak geçen, paha biçilemeyen arazinin parselasyonundaki usülsüzlükler sergileniyor. Dev arazi Nakkaş Çiftliği olarak biliniyor. İlk olarak 1954 yılında bazı kişiler, çiftlik arazisinin paşa dedelerine ait olduğunu ileri sürerek tapuyu üzerlerine geçirmeye çalışıyorlar. Dava 5 yıl sürüyor. Mahkeme, değer biçilemeyen araziyi ‘Halkalı Merası’ olarak kayıtlarına geçiriyor, buranın kamu arazisi olduğuna karar veriyor. 30 yıl sonra İsmail Şefik Paşayiğit adlı kişinin torunları olduklarını öne süren kişiler dava açıyor. Uzun dava maratonu sonunda, mahkeme bir kez daha arazinin kamuya ait olduğunu belirliyor.

Karar Yargıtay'da bozuluyor. Dava yeniden başlıyor. Mahkeme bu kez altın değerindeki arazinin İsmail Şefik Paşayiğit'in 33 mirasçısı adına tapuya işlenmesini kararlaştırıyor. Mahkeme kararıyla Paşayiğit'in torunları adına kaydedilen arazi hemen parselleniyor. Mahkeme kararında mirasçı olmaları nedeniyle araziden pay alacak kişilerin isimleri sıralanıyor. Ancak hisseler tapu kayıtlarına geçirilirken hak sahiplerinin arasına başka isimlerin de eklendiği dikkat çekiyor. Kamu arazisinin mahkeme kararıyla şahısların adlarına kaydedilmesinden sonra düzenlenen tapu belgelerinde 5 ilginç isim bulunuyor. Bunlar Mehmet Altun, Mehmet Altın, Bilge Hakan Altun, Mehmet Volkan Altun ve Türkan Altun. Bu 5 kişinin ortak Özelliği Nurettin Altın'ın 1'inci dereceden akrabaları olmaları. Yani Nurettin Altın, yıllardır kamu arazisi olarak korunan arazinin kamudan alınarak, mirasçılar adına kaydedilmesine karar veren kadastro hakimi. Hakim Nurettin Altın'ın 1'inci derece yakınlarının el değiştiren değerli araziden parselasyon sırasında pay almaları dikkat çekiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle