GeriGündem Volvo da araç geri çağırabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Volvo da araç geri çağırabilir

Volvo da araç geri çağırabilir
refid:14613146 ilişkili resim dosyası

Mart ayında Çinli Geely tarafından satın alınan otomotiv üreticisi Volvo, Avrupa'daki müşterilerini, bir motor probleminin araçlarında aniden hızlanmaya neden olması konusunda bilgilendireceğini, gerekirse araçları geri çağırabileceğini açıkladı.

Şirket sözcüsü Per-Aake Froeberg konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Avrupa genelinde yaklaşık 30 ülkedeki 150 bin müşterimize, dizel motorlardaki partikül filtrelerinde artan yağ seviyesiyle ilgili bir teknik konuda inceleme yaptığımız bilgisini veriyoruz" dedi.

 

Froeberg, inceleme sonunda gerek görüldüğü takdirde toplu araç geri çağrısı yapabileceklerini de söyledi.

 

YAĞ SEVİYESİNİ KONTROL EDİN

Ancak şirket sözcüsü şu anda müşterilerini, yağ seviyelerini kontrol etmeleri konusunda bilgilendirdiklerini ve bunun da zaten sorun olsa da olmasa da herkesin yapması gereken bir kontrol olduğunu söyledi.

 

Froeberg, üzerinde çalışılan teknik problemi, "Motor yağının yanma odasına girip sanki ek yakıtmış gibi bir etki yaratma olasılığı sorun yaratıyor. Bu da motorun hızında artışa neden oluyor" dedi.

 

Bu sorun ilk defa, 2009 sonun da farklı müşterilerden gelen bazı şikâyetler sonrasında fark edildi. Problemin, dizel partükül filtresi olan beş silindirli dizel motora sahip sekiz modeli ilgilendirdiği belirtiliyor.

   

Froeberg, gönderilecek ilk bilgilendirme mektuplarının bu haftanın sonuna kadar müşterilerine ulaşacağını da belirtirken, yağ seviyesinin en üst düzeyde olduğunu gören Volvo kullanıcılarının yetkili bayilere başvurmasını da söyledi.

 

TOYOTA İLE KIYASLANAMAZ 

Froeberg, bir İsveç radyosuna verdiği röportajda, yaşanan sorunun Toyota'nın yaşadığı ve dünya genelinde 10 milyon aracın geri çağrılmasına neden olan hızlanma ve fren sorunlarıyla kıyaslanamayacağını da söyledi.

 

Froeberg, "En başta söylemesi gereken ve en önemli olan şey, problemin Toyota'nın yaşadığıyla aynı olmadığıdır. Aradaki en büyük fark şu; kullanıcıların yağ seviyelerini kontrol ederek bu sorunla karşı karşıya olup olmadıklarını anlama şansları var" dedi.

 

Yaklaşık 10 yıl ABD'li Ford'un bünyesinde faaliyet gösteren İsveç markası Volvo, Mart ayında Çinli otomobil üreticisi Geely'e satılmıştı.

 

"TÜRKİYE İLE BAĞLANTISI YOK"

Volvo Car Türkiye, Volvo'nun İsveç Merkezi'nce yapılan açıklamada geçen dizel motorlardaki teknik arızanın Türkiye'de satılan otomobillerle ilgisi bulunmadığını duyurdu.

Volvo Car Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, Volvo Car Corporation'ın İsveç merkezince yapılan açıklamada bahsedilen 5 silindirli dizel motorlardaki teknik arızanın, Türkiye'de satılmış ve satılmakta olan otomobilleri etkilemediği bildirildi.

Volvo Car Corporation'un İsveç merkezi tarafından yapılan açıklamada, Volvo'nun 5 silindirli dizel araçlarının zamansız hızlanmasına yol açan dizel motorlarındaki bir sorundan ötürü 150 bin müşteriye uyarıda bulunulacağı ve gerekirse bu araçların onarıma çağrılacağı ifade edilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle