Gündem Haberleri

  Vizeler kalkacak

  Ümit ÇETİN / GEBELE
  11.09.2012 - 19:08 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan’ın Türkiye’ye uyguladığı ancak Türkiye’nin Azerbaycan’a uygulamadığı vize konusunda yeni bir aşamaya geçildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev vizenin aşamalı olarak kaldırılacağını açıkladı.

  Başbakan Tayyip Erdoğan ve Aliyev, dün Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda bir araya geldi. Toplantının ardından taraflar arasında enerji, ulaştırma, diplomasi, kültür ve ekonomi alanlarında 8 anlaşma imzalandı. İmza töreninin ardından bir gazetecinin vize konusunu hatırlatması üzerine Aliyev, konunun toplantıda gündeme geldiğini belirterek şunları söyledi:

  Sanatçılar ve iş adamları

  “Türkiye yakın zamanda tüm Türk dili konuşan ülkelerin vatandaşlarına karşı vize rejimini kaldırdı. Vize konusu müzakere edildi ve bu meselenin aşamalı olarak hallolması kararı alındı. Sanatçılar, işadamları, bilim adamları, tanınmış kişilerin geliş-gidişi için daha da kolaylaştırma yapılabilir. Bütünlükte ise bizim belirli prosedürler henüz tamamlanmadı. Onlar tamamlandıktan sonra tüm Türk vatandaşları vizesiz Azerbaycan’a gelebilirler.

  Kimseyle anlaşmamız yok

  Azerbaycan’ın hiçbir ülkeyle vizesiz giriş anlaşması yoktur. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Türkiye tarafı, bu konuyla ilgili Azerbaycan tarafının tutumunu, anlayışla karşılıyor. Ortak çabayla bu konunun çözümü için adımlar atacağız.”

  TANAP’ta sadece teknik konu kaldı

  Aliyev, Trans Anadolu Doğalgaz Projesi (TANAP) ile doğalgazın Avrupa’ya geçeceği nokta ve noktaların tespit edilip edilmediği konusundaki bir başka soru üzerine ise şöyle konuştu:

  “TANAP, Türkiye ve Azerbaycan’ın, iki kardeş ülkenin bütün sorumluluğu üzerine aldığı bir projedir. Üçüncü taraflar için bu proje açıktır. Geriye kalan hisseler, diğer bizimle işbirliği yapmak isteyen şirketlere verilebilir. Bu vasıtayla TANAP’a uluslararası bir nitelik de kazandırılabilir. Asıl konu, Azerbaycan gazını daha büyük miktarlarda Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırmaktır. Artık Avrupa bölgesine bu gazın ulaştırılması teknik boyuttadır, yani projenin teknik kısmı kalmıştır. Coğrafi koşullar ya Bulgaristan ya da Yunanistan üzerinden gazın Avrupa’ya geçmesini öngörüyor. Şirketler bütün alternatifleri dikkate alarak en uygun, en güvenli hat üzerinde anlaşacaktır.”

  6 bakan eşlik etti

  Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başkanlık ettiği Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş katıldı.

  Taşımacılıkta yeni dönem

  Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı arasında “Kombine Taşımacılığın Geliştirilmesine İlişkin” mutabakat zaptını, Bakan Binali Yıldırım ile Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov imzaladı.

  İki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları arasındaki diplomat değişimi mutabakat zaptına, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov imza koydu.

  Tohumculuk için ortak kurum

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı arasındaki “Azerbaycan-Türkiye Tohumculuk ve Araştırma Ortak Kurumu’nun faaliyetinin düzenlenmesi” protokolünü, TİKA Başkanı Serdar Çam ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov imzaladı.

  İki ülke arasında “Arama-Kurtarma Hizmetlerinin Koordinasyonuna Dair Anlaşma”ya ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov imza koydu.

  “Teknik Düzenlemeler, Standardizasyon, Metroloji, Akreditasyon ve Uygunluk Değerlendirmesi” alanlarında işbirliğine dair mutabakat zaptını da, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev imzaladı.

  Türkoloji projesi

  Yunus Emre Enstitüsü ile Bakü Devlet Üniversitesi arasında Türkoloji projesi işbirliği protokolüne, Yunus Emre Enstitüsü Türkoloji Koordinatörü Yasin Tunç ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov imza attı. TRT ile Azerbaycan Radyo ve Televizyon Programları A.Ş arasındaki işbirliği protokolünü ise TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile Azerbaycan Cumhuriyeti Radyo ve Televizyon Genel Müdürü Arif Alışanov imzaladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı