Gündem Haberleri

  Viyana'da bayram resepsiyonu

  Hürriyet Haber
  02.10.2008 - 21:10 | Son Güncelleme:

  Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, aralarında Türklerin de bulunduğu ülkedeki Müslüman toplumunun ileri gelenlerine bayram resepsiyonu verdi.

  Konuklarına hitaben konuşan Cumhurbaşkanı Fischer, yaşamında hep kültürler ve dinlerarası diyalog için çaba gösterdiğini belirterek, "Kültürler ve dinlerarası diyalog için çalışanlar hiçbir zaman kaybetmez, hep kazanırlar" dedi.

  Avusturya'da yaşayan Müslümanların "vatandaş olmasalar da kendilerini bu toplumun birer parçası olarak kabul etmelerini" isteyen Fischer, "kendisi için insanların hangi dinden veya kültürden olursa olsun insan olarak eşit haklara sahip olduğunu ve onlara saygı duyduğunu" söyledi.

  Avusturya'da geçen Pazar günü yapılan genel seçimin ardından yeni hükümetin kurulması çalışmalarının başlayacağını anlatan Cumhurbaşkanı Fischer, "Avusturya'nın mümkün olan en iyi hükümete sahip olması için çaba gösterdiğini" söyledi.

  Resepsiyonda, Yeşiller partisinin Türkiye kökenli ilk milletvekili Alev Korun ile yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Fischer, Korun'a meclis başkanlığı dönemindeki deneyimlerini anlatarak bazı tavsiyelerde bulundu.

  Cumhurbaşkanlığı makamının bulunduğu tarihi Hofburg sarayındaki bayram resepsiyonuna aralarında Türklerin de bulunduğu ülkedeki Müslüman toplumunun ileri gelenlerinden yaklaşık 300 kişi katıldı.

  Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile eşi Margit Fischer konuklarıyla yakından ilgilenerek, İslami usule göre hazırlanmış yemek ve tatlılar ikram ettiler.
  (AHY-BUR-MOC)
  21:03 02/10/08
  "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı