Gündem Haberleri

Virüsün anti-virüsü bulunmalı

İpek ARIOĞLUL/ANKARA
27.02.2006 - 00:26 | Son Güncelleme:

İlahiyatçılar, felsefeciler, Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamları ve akademisyenler Türkiye Bahai Toplumu’nun "Dünya Din Günü" nedeniyle gerçekleştirdiği organizasyonda buluşarak birlik beraberlik mesajı verdiler.

Türkiye Bahai Toplumu Dış İlişkiler Temsilciliği tarafından 25 Şubat Dünya Din Günü nedeniyle önceki akşam Ankara’da özel bir toplantı gerçekleştirildi. Profesör Ahmet Mumcu’nun başkanlık ettiği toplantıda aralarında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Beyza Bilgin , ODTÜ Felsefe Bölümü Başkanı Ahmet İnan’ın yanı sıra Musevi ve Hıristyan cemaati temsilcilerinin de bulunduğu din adamları, ilahiyatçılar, akademisyenler, kısa birer konuşma yaptılar. Cizvit cemaati papazları Felix Körner ile Jean Marc Balhan’ın ilahiler söylediği gecede Kuran’dan ayetler okudu.

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Bilgin, "dinler arası işbirliğinin gerekliliği" konulu konuşmasında her dinin inananlarını yardımlaşmaya ve birlikteliğe çağırdı. Bilgin, dünyaya merhametin değil acımasızlığın egemen olmak istediğini ve her alanda bir bilinçsizliğin süregeldiğini belirterek şöyle konuştu:

"Hıristiyan ve Müslümanlar birbirini öldürüyor. Hıristiyan Hıristiyanı, Müslüman Müslümanı öldürüyor. Dini liderler niçin çatışmaları barışçı yoldan çözme yolunu aramazlar? Dinlerin müminlerini yardımlaşmaya çağırmaktayız. Hepimiz aynı yaradılıştayız. Amaç birliktir savaşa mı devam edeceğiz barışın yolunu mu arayacağız? Ya ölümü seçeceğiz, ya kalımı seçip yardımlaşacağız. Bu virüsü tedavi etmek, onun anti virüsünü bulmak lazım."

SIRRI ANLAMALIYIZ

İnan ise "sır" üzerine yaptığı konuşmada "bilimin ışığı sırlarla doludur. Onu anlayabilmek için onun arkasında duran onu besleyen sırrı anlamak gerekiyor" diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Bilimi dışlamamalı. Sır, bize bilmek tanımak zorunda olduğumuzu söylüyor. Ama insana saygı duymak için ’öğren’ diyor. Sırrı anlamazsak dinler, insanlar arası diyaloğun mümkün olmadığını düşünüyorum."
Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı