"Hi! How are you? I send you this file in order to have your advice" yazılı bir e-mail'le yayılıyor. Böyle bir e-mail geldiğinde hiç açmadan silmek gerekiyor." />
Gündem Haberleri

  Virüs kabusu sürüyor

  Hürriyet Haber
  23.07.2001 - 16:54 | Son Güncelleme:

  "Sircam" adlı virüs hızla yayılıyor. Ülkemizde de pek çok şirketin bilgisayar sistemini etkileyen virüs "Hi! How are you? I send you this file in order to have your advice" yazılı bir e-mail'le yayılıyor. Böyle bir e-mail geldiğinde hiç açmadan silmek gerekiyor.

  Aslında sisteme gizlice girdikleri için "truva atı (trojan)" olarak adlandırılan bu tür virüslerin çok fazla bir tahrip özellliği bulunmuyor. Bu virüsün manuel olarak temizlenmesi için, sistem kaydında bazı işlemler yapılması gerekiyor. Ancak bu noktada çok dikkatli olmak şart, çünkü yapılacak bir hata tüm işletim sisteminin çökmesine neden olabiliyor.

  Sircam kendisini e-posta programının hafızasındaki adreslere postalayarak e-posta trafiğinde problemlere neden oluyor.

  Anti-virüs hizmeti veren TrendMicro yetkilileri, hızla yayılan Sircam'ın PC'lere zarar verici bir özelliği olmadığını belirtti. Ancak, Sircam e-posta trafiğinde sorunlara neden olabiliyor. Windows üzerinde çalışan Outlook Express kullanıcılarının adres defterlerindeki herkese kendini gönderen truva atı, konu ve ek adı aynı olan bir e-postayla geliyor. E-postanın metin kısmında şunlar yazıyor:

  "Hi! How are you? I send you this file in order to have your advice. / I hope you can help me with this file that I send. / I hope you like the file that I send you. / This is the file with the information that you ask for. See you later. Thanks."

  Antivirüs yazılımlarını en yeni dosyalarla güncelleyen kullanıcılar, bu virüsten etkilenmiyor. http://www.antivirus.com/pc-cillin/vinfo/ adresinde söz konusu truva atıyla ilgili detaylı bilgi bulunabilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı