Gündem Haberleri

  Virgin'dan 5.1 milyar dolarlık Airbus siparişi

  Bloomberg
  18.01.2011 - 16:13 | Son Güncelleme:

  İngiliz milyarder Richard Branson’ın ortaklarından olduğu havayolu şirketi Virgin America, Fransız uçak üreticisi Airbus SAS’tan yaklaşık 5.1 milyar dolar değerinde, 60 adet uçak sipariş ettiğini açıkladı. Şirket, bu hamleyle bir yandan sera gazı salınımını azaltırken, diğer yandan da filosunu iki katına çıkarmayı planlıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                     

   

  60 yaşındaki Branson, Airbus’un yıllık değerlendirmesini yaptığı toplantıya katılmak için Fransa’ya gitti ve 30 adet A320 tek koridorlu, 30 adet de aynı uçağın daha gelişmiş modellerinden alacağını açıkladı.

    

  A320 NEOs olarak bilinen ikinci jetler, yüzde 15 daha etkin yakıt kullanıyor. Uçaklar aynı zamanda Virgin America’nın ABD’de daha fazla yolcu taşımasına ve maliyetlerini düşürmesine de yardımcı olacak.

   

  Virgin America CEO’su David Cush, “Analizlerimize göre, petrolün varil fiyatının 80 dolar olacağını farz ederek, yakıt tasarrufunun bir yılda uçak başına 1.1 milyon dolar olmasını bekliyoruz” dedi.

   

  Cush, “Sera gazı salınımını azaltmak, Virgin’in temel önceliklerinden biri” dedi.

   

  Virgin CEO’su ek olarak, bir üst modellerin şu anda Boston’dan San Francisco’ya uçan A319’lara kıyasla 27 daha fazla yolcu taşıyabileceğini söyledi.

   

  Virgin şu anda kış döneminde altı buçuk saatlik uçuşları, sert hava koşulları daha fazla yakıt gerektirdiği için A320’lerle gerçekleştirmiyor.

   

  Uçakların teslimatının 2016’ın başında gerçekleşeceği belirtildi.

   

  Cush, “Bu uçaklar, uzak uçuşlarda daha iyi performans sergiliyor ve bu kıtalararası uçuş rotalarına sahip şirketimiz için oldukça önemli bir özellik” dedi.

   

  Virgin America, Haziran’da 40 tane daha A320 model uçak alacağını açıkladı.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Bloomberg’de “Virgin America Places Airbus A320 Order Valued at $5.1 Billion” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı