GeriGündem Villa yaptığımda bölge sit alanı değildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Villa yaptığımda bölge sit alanı değildi

Villa yaptığımda bölge sit alanı değildi
refid:3871627 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kendisine özel imar affı çıkartıldığı iddialarını reddetti. Unakıtan, Çamlıca’ya ev yaptığı 1981 yıllında bölgenin sit alanı olmadığını, villasını o günün imar planına göre yaptığını belirtti.

Bakan Unakıtan, İstanbul-Çamlıca’daki imar planı değişikliğiyle kendisine ait iki "kaçak ev"in kurtarıldığına ilişkin haberleri "çirkin yakıştırma" olarak niteleyerek, "Şahsıma özel bir imar affı söz konusu değildir" dedi.

Yazılı açıklama yapan Unakıtan, kendisi ve ailesinin Çamlıca’da 23 yıldır ikámet ettiğini belirterek, söz konusu taşınmazı edindikleri 1981-82 yıllarında o bölgenin doğal sit alanı olmadığını kaydetti. Unakıtan’ın açıklaması şöyle:

İnşaat iznine göre, bu arsa üzerine dört villa ya da 16 daireli bina inşaatı yapma hakkı bulunmaktaydı. Ben ruhsatlı bir ev yaptırdım. Sekiz yıl önce de ikincisini yaptırdım.

1991 yılında burası doğal sit alanı ilan edilmiş ve 1998 yılında da sit alanının sınırları genişletilmiştir. Konutumu yaptırırken ve ikamet ederken, bölge doğal sit alanı değildi, sonradan doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Üsküdar Belediye Başkanlığı ve İstanbul 3 numaralı KTVK (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu) ile koordineli olarak yapılan çalışmalar sonucu Büyük-Küçük Çamlıca doğal ve kentsel sit alanı koruma amaçlı nazım imar planı, analitik etütleri ve kurum görüşleri, 2004 yılı itibariyle güncelleştirilerek plan kararları oluşturulmuş .

Kurul 1 Haziran 2005 gün ve 604 sayılı kararıyla düzenleme yaparak planı uygun görmüştür. 11 Temmuz 2005 tarihinde de bu plan onaylanmış ve 29 Temmuz 2005 ile 29 Ağustos 2005 tarihleri arasında askıya çıkarılmıştır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle