Gündem Haberleri

  Viktatör’e AB freni

  Hürriyet Haber
  18.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Macaristan’da otoriter eğilimleri yüzünden “Viktatör” diye anılmaya başlayan aşırı sağcı Viktor Orban hükümetinin, meclisteki üçte ikilik çoğunluğunu kullanarak geçirdiği, ülkenin kilit kurumlarının bağımsızlığını ortadan kaldıran anayasa değişikliği kararı Avrupa Birliği’nin sert tepkisine yol açtı.

  AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Macaristan yargısı, Merkez Bankası ve istatistik kurumunun bağımsızlığını ortadan kaldıran son değişikliklerin Avrupa Birliği Müktesebatı’na aykırı olduğunu ve Orban hükümeti değiştirmezse bunlara karşı AB yasaları ne gerektiriyorsa yapılacağını söyledi.

  Barroso “Macaristan, Avrupa ailesinin önemli bir üyesi. Macaristan’da demokratik ilke ve değerlerin üzerine gölge düşmesini istemeyiz. Macaristan’ın gerekli değişiklikleri yapmasını bekledik. Ama şimdiye dek hiçbir şey yapılmadı” dedi ve Budapeşte’ye karşı “ihlâl sürecini” başlattı. Bu süreç uyarınca AB Komisyonu, Budapeşte’ye yeni anayasal düzenlemeler hakkında izahat isteyen üç mektup gönderdi. Budapeşte’nin bu mektuplara yanıt vermesi için 17 Şubat’a kadar vakti bulunuyor. Komisyon bu cevapları aldıktan sonra iki ay inceleyecek ve yanıt verecek. Macaristan’ın yanıtları tatminkâr bulunmazsa Komisyon ihlâli Avrupa Adalet Divanı’na taşıyacak veya para cezası verebilecek.

  Ancak bunca sürece gerek kalmayabilir. Çünkü Macaristan, AB ile sorunlarını çözemez ise Yunanistan gibi büyük bir mali kriz içine düşebilir. IMF geçen hafta, Macaristan ile AB arasında gerilim sona ermeden borç batağındaki ülkeye mali destek sağlamayacağını duyurmuştu.

  İletişim Bakanı Zoltan Kovacs “Biz kendimize güveniyoruz ve bütün sorunları AB ile görüşmeye hazırız. Durum iyice kötüleşmeden de çözeceğimize inanıyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı