Gündem Haberleri

  Videodan fotoğraf karesi

  Ersan Atakan eatakan@hurriyet.com.tr
  11.02.2005 - 01:16 | Son Güncelleme:

  Çoğumuz video çekimlerimizi izlerken ‘ne güzel bir anmış, keşke fotoğrafı olsa’ dediğimiz birçok enstantane ile karşılaşmışızdır. Fotoğraf makinelerimiz ile tek tek yakalanması zor olan bu anları, video çekiminin sürekli kayıt imkanından yararlanarak, teknoloji yardımı ile fotoğraf karelerine sabitlemek artık son derece kolay.

  Üstelik bunları ayrı enstantaneler olarak bilgisayarınızda saklayabilir, çıktılarını alarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

  Video filmlerinden fotoğraf görüntüleri almak için öncelikle çektiğiniz videoyu bilgisayarınıza aktarmanız gerekiyor. Kaset yerine flaş bellek kullanan yeni nesil video kameralar sayesinde, bu işi yapmak artık çocuk oyuncağı.

  Video çekimlerini bilgisayara aktarmak için bellek kartı okuyucusu aracılığıyla, kopyala-yapıştır yapmak yeterli oluyor. Bellek kartı yerine kaset kullanan videolarda ise video aktarımı için kameranızı USB veya firewire bağlantısı ile bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor. Video kameranız analog çekim yapıyorsa üzülmeyin, ‘digital video capture’ kartları imdadınıza yetişecektir.

  Bu yazıyı hazırlarken, video kayıtları üzerinden dilediğim enstantaneleri fotoğraf olarak yakalamak ve çıktılarını almak üzere Sanyo’nun VPC-C1EX sayısal modelini kullandım. Amatör bir kullanıcı olarak büyük ve hantal modelleri tercih etmemem, Sanyo’nun bu inanılmaz sevimlilikteki modeline alışmamı ve sevmemi daha da kolaylaştırdı. Ergonomik yapısı ve teknik özellikleri ile gerçekten boyundan büyük işleri görecek yeteneklere sahip.

  Çektiğiniz görüntülerdeki özel anları, makine ‘play’ modundayken dondurmanız ve bunları mönüdeki seçenek sayesinde fotoğraf karesi olarak kaydetmeniz mümkün. Bu özelliğe sahip olmayan marka ve modeller için, ürünle beraber verilen bir yazılım yardımınıza koşuyor. ‘Ulead Video Studio 7 SE’ oldukça kapsamlı bir program. İnternet sitesi ulead.com.

  Ulead gibi bir programı satın almak istemiyorsanız, ‘Quick Time Player’ ile video çekiminizi oynatırken, istediğiniz anı ‘pause’ ile dondurmanız, sonra bunu ‘Ctrl-C’ ile kopyalamanız, ve ‘Paint Shop Pro’ vb bir programda ‘paste’ ile yapıştırarak bilgisayarınıza kaydetmeniz de mümkün.

  Tüm bu değişik yöntemler sonucunda, elde ettiğiniz kareleri bilgisayarınızdaki yardımcı programlar ile zenginleştirme, gerekli düzeltmeleri yapma imkanı da sayısal teknolojinin bizlere sunduğu bir başka avantaj. Bir yazıcı yardımıyla çıktısını almaksa her zaman yaptığınız kolay bir işlem. Yazıcınız yoksa hafıza kartınız veya kopyaladığınız CD yardımıyla stüdyonuzdan veya İnternet’ten sipariş vererek fotoğraflarınıza kavuşabilirsiniz.

  Tüm bu işlemleri bildikten sonra geriye işin en eğlenceli yanı kalıyor: Video çekimlerinizden sabitlemek istediğiniz önemli ve değerli anları seçmek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı