Gündem Haberleri

  Video görüntüleri Libya’daki vahşeti gözler önüne serdi

  Times
  25.02.2011 - 09:52 | Son Güncelleme:

  Times’ın eline geçen ve Libya’daki bir hastanede yaşananları gösteren video, Muammer Kaddafi’nin kendi halkı üzerine uyguladığı vahşeti göz önüne serdi. Görüntülerde, genç bir adam Bingazi’deki El Cala hastanesine getiriliyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor          

   

  İŞTE O KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER/WEB TV

   

   

  Genç adamın üzerindeki örtü kaldırıldığında, bacaklarının tamamen gövdesinden ayrılmış olduğu görülüyor.

   

  Times’ın elde ettiği, aynı hastanede çekilen bir resimde ise bir yatağın üzerinde duran iki ceset görülüyor. Cesetlerin gövdelerinden aşağı kısmı bulunmuyor.

   

  Bu görüntüler, Kaddafi’nin “ev ev dolaşarak” isyancıları temizleyeceğini açıkladığı dakikalarda ortaya çıkarıldı. Times’ın eline geçen görüntüler ve diğerleri, Kaddafi’nin kendi iktidarını kurtarabilmek için başvurduğu şiddetin derecesini gösterdi.

   

  Görüntülerdeki kişilerin nasıl öldüğü kesin olarak bilinmese de, bu tür ölümlerin sopa, plastik kurşun veya protestoculara karşı kullanılan geleneksel silahlarla sağlanamayacağı çok açık.

   

  Tersine, cesetlerin korkunç hali, bu kişilerin hava saldırıları, tank, makineli tüfek veya Libya güvenlik güçlerinin ve Afrikalı paralı askerlerin sahip olduğu diğer ağır silahların kullanılması sonucu öldüğüne işaret ediyor.

   

  Dün yaptığı bir saatlik öfke dolu konuşmasında, Libya lideri, güvenlik güçlerine isyan hareketini kırmalarını ve “her şeyi yakmalarını” emrettiğini söyledi. Destekçilerine de ayağa kalkarak, ABD, İngiltere ve diğer yabancı güçler adına Libya’yı yok etmeyi isteyenleri “korkakları” ve “hamamböceklerini” avlamalarını istedi.

   

  *Bu yazı "Revealed: the brutal truth inside Libya" başlıklı makaleden derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı