Gündem Haberleri

  Vicdani-kanuni suç

  Umut ERDEM
  17.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erzincan’ın Uluköy Beldesi Belediye Başkanı AKP’li Salih Kara’nın sürek avında karşılaştıkları ayıyı Kalaşnikof tüfekle öldürmesi ve ayının başında poz vermesi büyük tepki gördü.

  Avcılar, Kara’nın ayının yaşam alanına girdiğini belirterek, şu görüşleri dile getirdiler: Belediye başkanlığı
  görevinden alınsın

  Metin Sertoğlu (Avcılık ve Atıcılık Federasyonu eski Başkanı) Bu adamın ayıyı vurmasında kanunsuzluk da var, vicdansızlık da. Öncelikle Ateşli Silahlar Kanunu’nu çiğniyor. Ava av tüfeğiyle değil, kalaşnikofla gidiyor. Kara Avcılığı Yasası’na ve Merkez Av Komisyonu kararına da aykırı davranıyor. Yasak olan hayvanı öldürüyor. Bunun cezası da 10 milyarın üzerinde. Kendisini savunma biçimi de oldukça aptalca. Nefsi müdafaa yaptım, diyor. Nefsi müdafaa hayvanlar için değil, insanlar içindir. Ayı mı başkanın yaşam alanına girdi, yoksa başkan mı ayının yaşam alanına girdi? Anlaşılıyor ki, ayı gece projektörle vurulmuştur. Bu adam hakkında bir soruşturma açılması gerekiyor. Hatta Belediye Başkanlığı görevinden bile alınabilir.

  Kendini müdafaa ayı için söz konusudur

  Süha Umar (Av ve Yaban Hayatı Koruma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfı Başkan Yardımcısı) Ava çıkan kişinin, vahşi hayvanlarla karşılaşması çok normal. Burada vuran kişi açısından değil katledilen ayı açısından kendini müdafaa söz konusu. 4915 sayılı Kara Avcılığı Yasası ve Merkez Av Komisyonu kararları uyarınca, hangi nedenle olursa olsun ayı öldürenlere, yakalayanlara, postunu alanlara satanlara ve bulunduranlara, 17 bin YTL tazminat ödettirilir. Burada Başkan en az 17 ayrı suç işledi. Domuz sürek avı izine tabi bir hayvan. Kaldı ki gece sürek avı yapılamaz. Bek avı ise yine özel izine bağlı. Nereden bakılırsa bakılsın, olay bilinçli bir katliam. Çok sayıda yasanın, çok sayıda maddesi, açıkça ve vahim biçimde ihlal edilmiş. Başkanın en ağır cezaya çarptırılması şarttır.

  Poz da veriyor

  Sevda Kıraç (Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı) Ayının evine tecavüzde bulunuyor. Öldürüyor, bir de poz veriyor. Özrü kabahatinden büyük. Bir densizin yaptığının yanına kár kalmasına izin vermeyeceğiz. İnternetten bütün illerimizdeki şubelerimize haber verdik ve başkan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz.

  Biz kime emanetiz

  Behiye Eryılmaz (DOĞÇEV Genel Başkanı) Bunu sokaktaki insan da yapsa, bir belediye başkanı da yapsa büyük bir suçtur. Özellikle bir belediye başkanının yapması ’Biz kimlere emanetiz" diye düşündürüyor. Bu olayı kınıyoruz.

  235 YTL ceza aldı

  ERZİNCAN’da Kalaşnikof tüfekle ayı vuran Uluköy Belde Belediye Başkanı Salih Kara’ya, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 235 YTL para cezası verildi. Çevre ve Orman İl Müdürü Zeki Karartı, Kara’nın ayıyı öldürdüğü Bük Bölgesi’nde incelemelerde bulunduklarını ve idari para cezası olan 235 YTL’lik cezanın kesildiğini söyledi. Kara hakkında Erzincan Cumhuriyet Savcılığı’na, koruma altındaki bir yabani hayvanı öldürdüğü gerekçesiyle suç duyurusunda da bulunacaklarını bildiren Karartı, 17 bin YTL’lik tazminat davası açmayı düşündüklerini kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı