Gündem Haberleri

  Vicdan nöbeti bu kez Fatıma için tutuldu

  Banu TUNA
  16.09.2012 - 16:30 | Son Güncelleme:

  İş kazalarında yakınlarını kaybedenlerin, her pazar İstanbul Galatasaray Lisesi önünde tuttuğu "Vicdan Nöbeti", bugün temizliğe gittiği evde, 4. kattan sildiği camla birlikte düşerek ölen Fatıma Aldal içindi.

  Davutpaşa patlaması, Ostim yangını, Van depreminde çöken Bayram Otel, Esenyurt çadır yangını gibi pek çok farklı iş kazasında yakınlarını kaybedenler, 10 haftadır her pazar, Galatasaray Lisesi önünde Vicdan Nöbeti tutuyor. Sloganları, "İş kazası değil, iş cinayeti diyoruz ve failleri biliyoruz, artık yeter".
  Bu nöbetlerin sonuncusu, bugün, gündelikçi Fatıma Aldal için tutuldu. 20 yıl boyunca evlere temizliğe giden 3 çocuk annesi Aldal, 5 Mayıs 2011'de İstanbul Maltepe'de temizliğe gittiği evin camını silerken çerçeveyle birlikte 4. kattan düşerek yaşamını yitirmişti. 18 Eylül Salı sabahı Kartal 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davası, tüm ev işçileri için anlam ifade ediyor.

  Çünkü İMECE Kadın Sendikası’nın girişimleri sonucu davaya bir iş müfettişi atandı ve raporu, Salı günkü duruşmada dava dosyasına eklenecek. Böylece Fatıma’nın ölümünün, ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten çıkıp iş kazası olarak ele alınması yönünde önemli bir adım atılmış olacak. Fatıma’nın kocası Hüseyin Aldal da nöbetteydi.

  CEM’İN KARDEŞİ DE NÖBETTEYDİ

  Bugünkü nöbet Fatıma Aldal içindi ama, Esenyurt çadır yangınında, Davutpaşa’da hayatını kaybeden işçilerin yakınları, 1 Mayıs’ta Arka Sıradakiler setinde minibus altında kalarak hayatını kaybeden set işçisi Selin Erdem’in babası, Van’daki artçı deprem sırasında yıkılan Bayram Otel’de hayatını kaybeden DHA muhabiri Cem Emir’in kızkardeşi Sinem de nöbetteydi. Sinem Emir, Vicdan Nöbeti'nin 1.haftasında da açıklamayı okuyan isimdi, bugün de.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı