Gündem Haberleri

  Vetolu DGM yasası aynen geçti

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 08:53 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Sezer tarafından bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderilen DGM Yasası, Meclis'te değişiklik yapılmadan kabul edildi. Yasanın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında usul tartışması yaşandı.

  Birleşimi yöneten Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, Anayasa`nın değiştirilen 89. maddesine göre Cumhurbaşkanınca kısmen geri gönderilen bir yasanın görüşmelerinin ilk kez yapılacağını anımsattı. Başkanlık olarak yasanın iade edilen maddelerinin görüşülmesi gerektiğini düşündüklerini ifade eden Sökmenoğlu, bu tutumuna itiraz olup olmadığını sordu.

  DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, konuyla ilgili usul tartışması açılmasını istedi. Açılan usul tartışmasında Başkanlığın görüşü aleyhinde söz alan Genç, tali komisyon olan Anayasa Komisyonu`nun raporunun dağıtılan kağıtlarda yer almadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yasayı iade ederken ``çok haklı gerekçeleri ortaya koyduğunu`` ifade eden Genç, ``Güç odakları bu kadar güçlü mü ki siz bu yasayı gecenin bu saatinde hemen görüşmek istiyorsunuz?`` diye sordu.

  AK Parti Kayseri Milletvekili Salih Kapusuz da TBMM İç Tüzüğü`nde, kısmen iade edilen yasanın nasıl görüşüleceğine ilişkin bir hüküm olmadığını bildirdi. Yasanın bazı maddelerinin TBMM`ye iade edildiğini anımsatan Kapusuz, ``Peki biz iade edilmeyen maddelerinde bir düzenleme yapmak istersek ne olacak?`` dedi.

  Adalet Komisyonu Sözcüsü, MHP Denizli Milletvekili Salih Erbeyin, konuyu komisyonda tartıştıklarını ve ``iade edilen maddelerin görüşülmesi yönünde karar aldıklarını`` bildirdi.

  Murat Sökmenoğlu, TBMM İçtüzüğü`nün 81. maddesinin ``fevkalade yanlış olduğunu`` ve değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra yapılan oylamada yasanın iade edilen maddelerinin ele alınması kabul edildi.
     
  Daha sonra grupların görüşlerine geçildi. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bir kez daha görüşülmek üzere TBMM`ye gönderilen yasanın 4 maddesi değişiklik yapılmadan kabul edildi.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı