GeriGündem Vestel: Avrupa'da yüzde 18 pazar payımız va
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vestel: Avrupa'da yüzde 18 pazar payımız va

Vestel Ar-Ge Genel Müdürü İhsan Alkım, Avrupa TFT televizyon pazarında yüzde 18'lik paya ulaştıklarını söyledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Alkım, Vestel'in gelecekte televizyonda en önde gelen markalar arasında yer alma hedefinde olduğunu belirterek, ar-ge çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdıklarını dile getirdi.
Grubun ar-ge bütçesinin 80 milyon dolardan yeni yılda 100 milyon dolara çıkarıldığını kaydeden Alkım, İstanbul'da açılan Arı Teknoloji Bölgesi'nde Vestel'i gelecekte önemli bir noktaya taşıyacak projelerin ar-ge faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.
Dünyada televizyon üreticilerinin görüntü iyileştirme teknolojileri üzerinde yoğun çalışma yaptığını kaydeden Alkım, şu bilgileri verdi:
“Avrupa TFT televizyon pazarında Philips yüzde 20, Vestel yüzde 18 pazar payına sahip. Bu alanda Ar-Ge çalışmalarını sürdürerek yüksek teknolojili televizyon konusunda dünyanın öncü firmaları arasında yer almayı hedefliyoruz. Şu anda gelişen teknolojiyi ürüne en çabuk yansıtan firmayız.
İstanbul'da Arı Teknoloji Bölgesi'nde araştırma ağırlıklı, video teknolojileri üzerine yoğunlaşan yeni bir ar-ge merkezi açtık. Burada bizi rakiplerimizden farklılaştıracak konularda çalışma yapıyoruz. Özellikle televizyon, dijital uydu alıcı, kablosuz internet bağlantısı gibi teknolojileri geliştireceğiz.”

-İNGİLTERE PAZARI-

Vestel'in ihracatında gelecek dönemde dijital ürünlerin payının daha da yükseleceğini kaydeden Alkım, Avrupa'da 2010 yılından itibaren analog yayınların sonlandırılmasına başlanacağını ve 2015 yılında tamamen dijital yayın sisteme geçileceğini ifade etti.
Vestel bünyesindeki Cabot'un bu dijital geçişe hazırlandığını ve başarılı projelere imza attığını kaydeden Alkım, dijital sisteme en fazla uyum sağlayan ülke olan İngiltere'de bu konuda teknoloji öncüsü olduklarını kaydetti.
Alkım, Vestel'in İngiltere dijital video yazılımı MPEG 5'te pazar payının yüzde 50, bu yazılımın kullanıldığı ürünlerin payının ise yüzde 80'e ulaştığını ifade etti.

-BBC İLE PROJE-

Son olarak BBC ile dijital yayın konusunda bir proje yürüttüklerini dile getiren Alkım, “BBC önderliğindeki bir firma Freewiev adı altında 30 kanalla anlaşmalı olarak ücretsiz bir dijital paket oluşturdu. Bu pakete digital kaydedici özelliğini koymak istiyor. Tüketici istediği bir maçı ya da filmi araca indirebilecek. PWR (dijital video kaydedicisi) teknolojisini İngiltere'ye yaygınlaştıracak bir proje. Ortak yürüttüğümüz projenin ilk demolarını Nisan ya da Mayıs ayında hayata geçireceğiz. Başarılı olursa, biz de Vestel olarak ilklerden birisi olacağız” diye konuştu.

-TELEKOM'A ÖNERİ HAZIRLIĞI

Alkım bu arada, özelleşen Türk Telekom ile de gelecekte bazı projeler yapılabileceğini vurgularken, değişik iş modelleri ve ürünlerle ilgili önerilerde bulunacaklarını bildirdi.
Alkım, “Türk Telekom'la da büyük ihtimalle projelerimiz olacak. Bu kadar parayı sadece telefon konuşması için verdiklerini zannetmiyorum. Bizimle kesiştikleri noktalarda biz de mutlaka olacağız” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle