Gündem Haberleri

  Versinler yetkiyi şehri metroyla donatayım

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bürokrasiden yakınan Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna

  iddialı konuştu.

  İstanbul'u dört yılda Kurtköy'den Avcılar'a kadar raylı sistemle kaplayabileceklerini söyleyen Gürtuna ‘‘Bu işleri dört yılda bitiririz’’ dedi.

  Hürriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerini önceki akşam Emirgan Beyazköşk'te ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna İstanbul'un sorunlarını konuklarıyla enine boyuna tartıştı. Yapmakta oldukları ve hazırladıkları projeleri anlatan Gürtuna, bundan sonraki aşamada ulaşım ve kültüre ağırlık vereceklerini ifade etti.

  Trafik sorununu çözebilecek tek alternatifin raylı sistem olduğunu söyleyen Gürtuna, ‘‘Gerekli izinler çıktığı takdirde dört yıl gibi bir zaman dilimi içinde, E-5, tüp geçit, Taksim - Yenikapı, Topkapı - Havaalanı, Levent - Hisarüstü, Harem - Tuzla gibi hatları tamamlayarak hizmete açabiliriz. Ankara'dan para da istemiyoruz, yeter ki projelerimiz onaylansın’’ dedi. Gürtuna, Taksim - Yenikapı projesinin de bürokrasiye takıldığını öne sürdü. Gürtuna, Taksim - Yenikapı metro hattıyla ilgili yaşadıkları iki sorunu şöyle özetledi:

  Metroda iki sorun

  ‘‘Birinci sorun: Taksim - Unkapanı arasında kalan kısmın inşaati için (köprü dahil) 70 milyon dolarlık kredi onayı Hazine'de beklemektedir. Bunun kredisi hazır ama Hazine onayı eksiktir.

  İkinci sorun: Projenin tamamı için yani Taksim - Yenikapı arası metro hattı elektro - mekanik sistem ve araç ihalesi için Hazine'den ön izin için 245 milyon dolarlık talebimiz halen beklemektedir. Eğer bu izin verilirse, Taksim - Yenikapı arası metro hattı elektro - mekanik sistemi ihaleye çıkacaktır.’’

  Gürtuna, Galata Kulesi'nin restore edilmesi çalışmalarının da yakında biteceğini söyledi. Kulenin çevresinin de aynı proje içinde yer aldığını belirten Gürtuna, Anıtlar Kurulu'nun engellemeleri yüzünden bu çalışmayı geniş alana yayamadıklarını savundu.

  Kolektörlerin durumu

  Gürtuna, Ayvansaray - Unkapanı arasında yapılmakta olan kolektörün tamamlanmasından sonra tüm Haliç çevresinde evsel atıkların tamamının kolektörde toplanacağını söyledi. Cendere Havrası'ndaki tüm derelerin kolektörlerle kuşaklandığını ifade eden Gürtuna, 5 Mayıs 2000'den sonra Haliç'e atık bırakan fabrikaların kapatılacağını söyledi. ‘‘Tüm fabrika yöneticilerine bildirdik. 5 Mayıs'a kadar, arıtma sistemlerini tamamlayacak ve sistemlerini kolektöre entegre edecekler. Yoksa fabrikalarının kapısına kilit vuracağız’’ diyen Gürtuna, Haliç'in bir kültür vadisi olacağını söyledi.

  Yakında tersanelerin Haliç'ten taşınmasıyla, suya kirletici atan sistemlerin ortadan kalkacağını söyleyen Gürtuna, eski Galata Köprüsü'nü de kaldıracaklarını söyledi.

  BAŞKAN ALİ MÜFİT GÜRTUNA’NIN DİĞER PROJELERİ

  Belediyenin kültür bütçesine daha fazla kaynak aktaracaklarını söyleyen Gürtuna, bu konuda yapmayı planladıkları çalışmaları şöyle sıraladı:

  Eski Sütlüce Mezbahası'nın yerine yapmakta olduğumuz kongre ve kültür merkezi Avrupa'nın en büyük merkezlerinden biri olmaya aday. Önümüzdeki sezon hizmete açmayı hedeflediğimiz bu merkez, karşıdaki Feshane ve Piyer Loti'yle entegre olacak.

  Piyer Loti'nin restorasyonu da bitmek üzere. Burası konaklama ve turizm merkezi olarak hizmet verecek. Çevre halkının kültür ihtiyaçlarının karşılanması için de Piyer Loti bünyesinde çalışmalar yapılacak.

  Gülhane Parkı'nı bir gül bahçesi olarak çok yakında hizmete açacağız. Dünyanın bütün güllerinin biraraya getirileceği bu gül bahçesi geleneksel kültürümüz içinde inceliğin ve derinliğin simgesi olarak Gülhane Parkı'nda yaşamaya devam edecek.

  Kent Operası için çalışmalar başlattık. Türkiye'de ilk defa bir kent kendi olanaklarıyla operaya kavuşacak, bu da çok sesli müziğin gelişmesine katkı sağlayacak.

  Kuracağımız kent orkestrasında şehrimizin seçkin müzisyenlerini istihdam edecek, orkestranın semtlerde gezici olarak konser vermesini sağlayacağız.

  Kukla ve Karagöz sanatının kaybolmasının önüne geçmek için bir Kukla ve Karagöz Enstitüsü kurmayı düşünüyoruz.

  İstanbul'da büyük bir hayvanat bahçesi kurmak için çalışmalara başladım. Şimdi şehrin çeşitli yerlerinde olan dört büyük alan üzerinde duruyoruz, bunlardan birine karar vereceğiz.

  Araştırmalarımız sonunda çocuklarımız için Avrupa ve Amerika standarlarında ve büyüklüğünde bir eğlence parkına ihtiyaç duyulduğunu tespit ettik. Disneyland ve aqua park kurmak için harekete geçtik.

  ÇİNGENELER İÇİN PROJE

  Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna, şehrin içinde yerleşmiş olan Çingeneler için ‘‘kente uyum projeleri’’ hazırlamaya başladıklarını söyledi. Gürtuna, İstanbul'un Sultanmahalle, Lonca, Hacıhüsrev, Kulaksız, Selamsız, Dolapdere, Çayırbaşı gibi semtlerinde yerleşmiş bulunan Çingenelerin uzun yıllardan bu yana kentin merkezine yakın alanlarda ikamet etmelerine rağmen şehirle problemli yaşadıklarını belirtti. Çingene çocuklarının büyük bir bölümünün, eğitimlerini ilkokul düzeyinde bıraktıklarını belirten Gürtuna, ‘‘Sözkonusu mahallelerde eğitim seviyesinin yükseltilmesi için destek programları yapmayı ve meslek edindirme kursları açmayı planlıyoruz’’ dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı