Gündem Haberleri

  Verheugen'dan Türkiye'ye 1 Mayıs uyarısı

  Hürriyet Haber
  10.10.2003 - 14:57 | Son Güncelleme:

  Avrupa Komisyonu Üyesi Günter Verheugen, Rum kesiminin AB üyesi olacağı 1 Mayıs'tan sonra Türkiye için tam bir değişiklik olacağını belirterek "Gündemi Rumlar belirleyecek. Türkiye, 1 Mayıs'tan sonra kaybedecek" dedi.

  Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, KKTC'de yapılacak seçimlerin sonucu ne olursa olsun anahtarın Türkiye'nin elinde olacağını savundu. Verheugen, "Türkiye, güç dengesinin, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin (Rum Yönetimi) Brüksel'de olacağı 1 Mayıs'tan sonra nasıl kayacağını biliyor. Bu Türkiye için tam bir değişiklik olacak. Rumlar gündemi belirleyecek. Türkiye, 1 Mayıs'tan sonra kaybedecek" dedi.

  Günter Verheugen, Financial Times gazetesinde yayınlanan açıklamalarında bölgesinde en önemli ülkelerden biri olan, Müslüman ülke Türkiye'nin üyeliğinin AB için bir avantaj oluşturabileceğini söyledi.

  Buna karşın, Kıbrıs sorununun Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin başlatılması açısından yarattığı sıkıntıya değinen Verheugen, Aralık ayında Kuzey Kıbrıs'ta seçimler yapılacağını anımsatarak "Bir fırsat penceresi var" dedi.

  Seçimlerin sonucu ne olursa olsun anahtarın Türkiye'nin elinde olduğunu savunan Verheugen, "Türkiye, güç dengesinin, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin (Rum Yönetimi) Brüksel'de olacağı 1 Mayıs'tan sonra nasıl kayacağını biliyor. Bu, Türkiye için tam bir değişiklik olacak. Rumlar gündemi belirleyecek" dedi.

  MUHALEFET KAZANIRSA MAYIS'A KADAR TÜM ADA HAZIR OLACAK

  Günter Verheugen, seçimlerin Kıbrıslı Türk mühalefetince kazanılması halinde Komisyonun tüm adayı Mayıs'a kadar AB'ye katılımı için hazırlayabileceği konusunda kuşkr olduğuna işaret. Odada yer almadığı için tablonun Verheugen'in arkadaşlarından birinin odasında bulunması gerekiyor."

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı