Gündem Haberleri

  Verheugen: Kıbrıs çözümsüz kalırsa büyük kriz yaşarız

  Hürriyet Haber
  13.11.2001 - 20:47 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin yürütme organı AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Türkiye hariç tüm aday ülkelerin, siyasi kriterleri yerine getirdiklerini söyledi. Verheugen Kıbrıs sorununa siyasi bir çözüm gelmezse, Türkiye ile AB arasında çok büyük bir kriz yaşanacağını kaydetti.

  AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve Komisyon üyesi Verheugen, Avrupa Parlamentosu'nda birer konuşma yaparak, bugün, aday ülkelere ilişkin olarak açıklanan ilerleme raporları hakkında bilgi verdiler.

  Verheugen, Türkiye'nin, Kopenhag'da belirlenen siyasi kriterleri yerine getirmeyen tek aday olduğunu belirtirken, ''Zaten bu nedenle tam üyelik müzakerelerini başlatmadık'' dedi.

  Türkiye'de gerçekleştirilen anayasal reformların olumlu puanlar getirdiğini, reformların iyi yönde geliştiğini, ancak başka ilerlemelerin de gerekli olduğunu anlatan Verheugen, insan hakları ve ekonomik durumda gelişme istediklerini ve beklediklerini ifade etti.

  Türkiye ile daha yoğun bir yakınlaşma stratejisi belirlenebileceğinden söz eden Verheugen, tam üyelik müzakerelerinin başlamasından önceki son aşama olan Tarama Süreci'ni de, bugünkü durumda öneremediklerini anlattı.

  Kıbrıs Rum kesimi ile tam üyelik müzakerelerinin çok ilerlediğini,AB Komisyonu'nun, "birleşmiş bir Kıbrıs"ı tam üye olarak görmek istediğini söyleyen Verheugen, taraflara bütünleşme çağrısında bulundu.

  Verheugen, ekonomik kriterleri, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye hariç, 10 adayın yerine getirdiğini de söyledi ve 2002 yılında kesin kararlar alınacağını, bazı adayların, 2004'de yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce tam üye olabileceklerini söyledi.

  TÜRKİYE KUZEY KIBRIS İLE BÜTÜNLEŞİRSE

  Avusturyalı Sosyalist parlamenter Hannes Swoboda'nın, "Türkiye, Kuzey Kıbrıs ile bütünleşirse ne olacak?" şeklindeki sorusuna yanıt verirken, "Türkiye Başbakanı Ecevit bir yıldır aynı şeyleri tekrarlıyor. Yeni bir şey yok. Bizim yaklaşımımız da net: Eğer Kıbrıs sorununa siyasi bir çözüm gelmezse, eğer AB üyeleri buna rağmen Kıbrıs'ın tam üyeliğini kararlaştırırlarsa, Türkiye ile AB arasında çok büyük bir kriz yaşanır. O zaman, bu işin içinden nasıl çıkılacağını hiç bilmiyorum" diye konuştu.

  Kıbrıs'a ilişkin soruları yanıtlarken, "Varsayımlar üzerine konuşmayı sevmediğini" söyleyen Verheugen, "Tam üyelik müzakerelerinin sonuçlanmasından önce Kıbrıs sorununun çözülmesi için her şeyin yapılmasını istiyoruz. Bu, Türkiye'nin ve adadaki Türk toplumunun da menfaatinedir" dedi.

  Verheugen, bir başka soru üzerine, Türkiye konusunda pozitif unsurlar olduğunu, Türkiye-AB ilişkilerinin çok iyi gittiğini, yasal ve anayasal reformların olumlu geliştiğini ancak bunların hayata geçirilmesinin önem taşıdığını, Türkiye'nin AB müktesebatına uyumda çok iyi gittiğini söyledikten sonra, ekonomik alanda ilerleme kaydedilmediğini, insan haklarının tatmin edici durumda olmadığını, Kıbrıs konusunda Ankara'dan daha yapıcı bir yaklaşım beklendiğini anlattı.

  Günter Verheugen, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda da Türkiye'nin tavrının "hayal kırıcı" olduğunu, AB'ye üye olmayı hedefleyen bir adayın bu yaklaşımının kabul edilemez olduğunu söyledi.

  AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi de, konuşmasında, genişlemeye kesin öncelik verdiklerini, bunun tarihi bir sorumluluk olduğunu, 11 Eylül'ün büyük terör darbsesinin istikrarsızlık, korku ve endişe getirdiğini, genişlemeyle AB'nin, dünyanın en büyük ekonomik gücü olacağını anlattı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı