Gündem Haberleri

  Vergi kaçıran Avşar'a hapis

  Hürriyet Haber
  21.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sahte fatura kullanarak vergi kaçırmaktan yargılanan sanatçı Hülya Avşar, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, iyi hal nedeniyle 5 aya indirerek cezayı erteledi. Sanatçı, başka bir suçtan 1 günlük bir ceza bile alırsa, ertelen 5 ay için de hapis yatacak.

  Sahibi olduğu Avşar Sanat Prodüksiyon Limited Şirketi adına sahte fatura kullanıp vergi kaçırarak devleti zarara uğratmaktan yargılanan Hülya Avşar 3 celsede mahkûm oldu. Vergi suçlarında cezaları ağırlaştıran yasa değişikliğinin suç tarihinden 1 ay sonra kabulü Avşar'ı en az 3 yıl hapisten kurtardı. Avşar'ı savcının da istemi doğrultusunda önce 6 ay hapis cezasına çarptırdı, iyi hal nedeniyle bu cezayı 5 aya indirdi. Sanık avukatının paraya çevirme istemini reddeden mahkeme, kanaatini kullanarak cezayı erteledi.

  SUÇ İŞLERSE 5 AYI YATACAK

  Hülya Avşar, bundan sonra hürriyeti bağlayıcı bir başka suçtan mahkûm olursa 5 ay hapsi de yatacak.

  İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dünkü duruşmaya sanık Hülya Avşar, herhangi bir mazeret göndermeden katılmadı. Sanık Avşar'ı avukatı Prof. Erdener Yurtcan, müdahil Hazine'yi ise Avukat Ayşe Sevil Efeoğlu temsil ettiler.

  Mahkeme Başkanı Şefik Mutlu, Mali Müşavir Osman Güler tarafından hazırlanan bilirkişi raporuna tarafların diyeceklerini sordu. Bilirkişi raporunda Avşar'ın sahibi olduğu şirketçe yıl sonunda gider kaydedilen ve devletin vergi kaybına neden olan 10 Aralık 1994 tarihli faturanın sahte, adına düzenlendiği Uniteks Firması'nın da hayali olduğu belirlendi. Sanık avukatı Yurtcan, rapora itiraz ederek içinde ceza hukukunu temsilen bir kişinin de bulunduğu 3 kişiden oluşturulacak yeni bir bilirkişi oluşturulmasını istedi. Mahkeme, savcının da görüşü doğrultusunda bu istemi reddetti. Sanık avukatı Yurtcan iddia konusu sahte faturadan müvekkilinin değil şirkete girdi kaydeden kişinin sorumlu tutulması gerektiğini belirterek beraat istedi.

  VERGİ KAÇAKÇISI

  Savcı Işıkaltın, görüşünde sanık Avşar'ın şirketi tarafından kullanılan faturanın sahte ve yanıltıcı, faturanın adına kesildiği Uniteks Tekstil ve Deri Ürünleri Pazarlama Limeted Şirketi'nin de hiçbir vergi dairesinde kaydı bulunmayan ‘Hayali’ bir firma olduğunun tesbit edildiğini vurguladı. Savcı Işıkaltın sanık Avşar'ın sevk maddesine göre vergi kaçakçılığından cezalandırılmasını istedi. Mahkeme karar için yaklaşık 15 dakika ara verdi. Yerini alan Yargıç Şefik Mutlu başkanlığındaki heyet Avşar'ı 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'na aykırı davranmaktan önce 6 ay hapis cezasına çarptırdı, bu cezayı sadece bir kez katıldığı ve gözyaşı döktüğü ikinci celsedeki iyi halini gözönüne alarak 5 aya indirdi.

  Yasa değişikliği 3 yıldan kurtardı

  Ahlaki temayülleri ve bir daha suç işlemeyeceği kanaatiyle Hülya Avşar'ın cezasını erteleyen mahkeme, avukatın paraya çevirme istemini suçun oluş biçimine göre reddetti. 35 milyon liralık yargılama masrafı da müdahil Hazine'ye ödenmek üzere Avşar'a yüklendi. Avşar'ın avukatı duruşma çıkışı yöneltilen soruları ‘‘Önce bir kararı inceleyeyim. Değerlendirmeyi daha sonra yaparım’’ dedi. Vergi kaçağından mağdur ve müdahil durumunda bulunan Hazine'nin avukatı Ayse Sevil Efeoğlu'nun kararla ilgili basına bilgi vermeyi sert bir şekilde reddedip, ‘‘İlgilenecek başka dava bulamadınız mı?’’ demesi şaşkınlık yarattı. Öte yandan Avşar, yasa değişikliğindeki 1 aylık fark yüzünden en az 3 yıl hapis cezası almaktan kurtuldu. Sahte faturanın kullanım tarihi olan 1 Mayıs 1995 tarihinden tam 1 ay sonra 2 Haziran 1995'te vergi kaçağını önlemek için yapılan yasa değişikliğinde cezalar ağırlaştırılmış, hapis cezası 3 yıldan 5 yıla kadar artırılmıştı. Mahkeme, mahkûmiyeti suç tarihine göre belirledi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı