Gündem Haberleri

  Vergi cennetlerinin sayılı günleri kaldı

  Forbes
  04.05.2010 - 18:28 | Son Güncelleme:

  ABD Senatosu’nda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, finansal reformun ayrıntıları üzerine kafa yorarken, kabul edilmesi beklenen yeni bir vergi kanunuyla, denizaşırı ülkelerdeki bankalar, ellerindeki ABD’lilere ait varlıkları açıklamak zorunda kalacak.

  ABD’li hukuk danışmanlığı şirketi Caplin & Drysdale’in Başkanı Scott D. Michel, “Pek çok kişinin bu durumu göz ardı ettiğini düşünüyorum” dedi. 

  Michel aynı zamanda, kanunun amacının, ABD’lilerin ülkede uygulan vergilerden kaçarak, paralarını dünyanın diğer bölgelerindeki bankalara yatırmasını engellemek olduğunu belirtti. 

  ABD’lilerin, dünya genelindeki bankalarda sahip oldukları varlıkları, yılsonunda vergi iadelerini almak için belgelendirmeleri gerekirken, bu süreçte denizaşırı bankalardaki hesaplarını da açıklamak zorunda bulunuyorlar. 

  Eskiden İsviçre gibi ülkelerdeki bankacılık kanunları, kişilere ve hesaplara yönelik bilgi verilmesini yasaklamıştı ve bu bilgileri paylaşanları suçlu olarak gösteriyordu.  

  ABD düzenleyici kurumlar ise, Yurtdışındaki Hesaplara Vergi Uyumluğu Kanunu’nu (FACTA) tasarladı. Bu yeni kanunla birlikte, 31 Aralık 2012’den sonra ellerinde ABD’lilere ait varlıkları bulunduran bütün bankalar bunu açıklamak zorunda kalacak.   

   

  Bu şekilde ABD’lilerin gözdesi olan birçok Asya ülkesi de vergi cenneti olma özelliğini de kaybedecek.   

   

  İŞTE SON GÜNLERİNİ YAŞAYAN O ÜLKELER

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı