Gündem Haberleri

  Venezüella'nın yeni savunma bakanı uyuşturucu ticaretiyle suçlanıyor

  AA
  07.01.2012 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD'nin uyuşturucu ticaretinin kilit ismi olmakla suçladığı Orgeneral Henry Rangel Silva'yı yeni savunma bakanı yaptı.

  Chavez bir kilisede düzenlenen törene katıldığı sırada yaptığı açıklamada, Venezüella ordusunda stratejik operasyonlar komutanı olarak görev yapan Rangel'in, Savunma Bakanı Orgeneral Carlos Mata Figueroa'nın yerine yeni savunma bakanı olacağını belirtti. 

  Eski bir istihbarat şefi olan Rangel, 2012 yılında yapılacak devlet başkanlığı seçiminde muhalefetin kazanacağı bir zaferi Venezüella ordusunun kabul etmeyeceği şeklinde 2010 yılında bir gazeteye yaptığı açıklamayla Venezuela muhalefetini kızdırmıştı.

  Rangel, ABD'nin 2008 Yabancı Uyuşturucu Ticareti Patronları listesinde yer alan, Chavez'in yönetim kadrosundaki dört isim arasında bulunuyor. ABD hükümeti Rangel'in de aralarında bulunduğu bu kişileri uyuşturucu çetelerine yardım etmek ve Kolombiya'da silahlı eylemler düzenleyen Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) adlı örgüte silah sağlamakla suçluyor.

  Chavez ise “devrimci asker” olarak adlandırdığı Rangel ile yönetim kadrosunda yer alan diğer kişilere yönelik ABD tarafından yöneltilen suçlamaları reddediyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı