Gündem Haberleri

  Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez FARC gerillalarıyla işbirliği yaptı

  Financial Times
  11.05.2011 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Kolombiya’nın en büyük gerilla örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri'nin (FARC), Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’le uzun süreden beri işbirliği yaptığı öne sürüldü.

  Londra merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün raporuna göre FARC, Venezüella iktidarı için, Chavez’in muhaliflerine suikast düzenlenmeye kadar uzanan hizmetlerde bulundu. Karşılığında Chavez, gerillalara Venezüella’da barınma imkanı tanıdı ve kaynak sağladı.

   

  Enstitü, Venezüella hükümetinin FARC gerillalarına 300 milyon dolarlık yardımda bulunduğunu, bu yardımla gerillaların Kolombiya ordusuna karşı gücünü artırdığını belirtti. Ayrıca, FARC’ın Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa’nın seçim kampanyasına 400 bin dolar yardım yapmış olabileceği ifade edildi.

   

  ‘PUTİN ARACI OLUR’

  “FARC dosyaları: Venezüella, Ekvador ve Raul Reyes’in gizli arşivi” adındaki 240 sayfalık analiz, 2008 yılında Kolombiya ordusunun düzenlediği baskınlarda ele geçirilen diz üstü bilgisayar, hard diskler ve flash belleklerden elde edilen bilgilere dayanıyor.

   

  Raporun yayımlanması, adam kaçırma ve uyuşturucu ticaretiyle para kazanan ve ABD, Kanada ile Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütü kabul edilen FARC’la bağlantısı olmadığını öne süren Chavez’i zor duruma düşürebilir.

   

  Raporda bahsedilen bazı elektronik postalarda, FARC komutanı Reyes’in, Chavez’le 2000 yılında Caracas’ta yaptığı iki gizli görüşmenin ayrıntıları var.

   

  Bilgilere göre, Venezüella Devlet Başkanı FARC’a “dönemin Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin aracılığıyla” silah ve destek sağlamayı teklif etti. FARC raporu, kısa süre önce aranan suçluları birbirlerine teslim eden Venezüella ve Kolombiya arasındaki ilişkileri de sarsabilir.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı